Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte Zeytinyağına Dikkat

Giriş Tarihi: 26.3.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Sahte Zeytinyağına Dikkat
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından, sahte zeytinyağların piyasada satıldığı gerekçesiyle vatandaşlara uyarıda bulunuldu.
Elazığ’da bazı iş yerlerinde bir markanın ismi kullanılan ancak sahte olduğu belirlenen yağlar ele geçirildi. Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Gürbüz, zeytinyağı diye satılan yağlarlar ile ilgili açıklama yaptı. Gürbüz, "Elazığ il sınırları içerisinde son zamanlarda, üretici adı, adresi belli olmayan, üretim izinsiz, kayıtsız ve yaptırmış olduğumuz analizler neticesinde sahte olduğu anlaşılmış zeytinyağı diye satılan ancak zeytinyağıyla alakası olmayan yağlar mevcuttur. Bu yağlarla ilgili olarak gıda kontrol görevlileri tarafından gerek rutin olarak yapılan denetimler sonucunda gerekse Alo Gıda 174 ihbar hattına gelen ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmesi neticesinde bu yağlardan çok miktarda tespit edildi" dedi.
Bu yağları satan iş yerlerine kayıtsız, üretim izinsiz gıda satışı yaptıklarından ve üründe izlenebilirliği sağlayamadıklarından dolayı 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlemler uygulandığını belirten Gürbüz, "Yine yapılan denetimler, ihbar ve şikayetlerin değerlendirilmeleri neticesinde, gıda satış yerlerine bu yağları bulundurup sattıkları için yasal işlemler uygulandığından, bu yağları tedarik edip ilimizde satışlarını sağlayan tedarikçiler artık yöntem değiştirmişlerdir. Bu yağları gıda satış yerlerinde değil benzinliklerde, LPG satış yerlerinde, inşaat malzemeleri satış yerlerine bırakmak suretiyle satışlarını sağlamaktadırlar. Ayrıca yine bu tedarikçiler telefonla sipariş alıp direk olarak evlere ve kişilere ulaşarak bu yağları satmaktadırlar. Bilinmelidir ki zeytinyağı diye satın alınan bu yağlar kesinlikle zeytinyağı olmayıp, içeriğinde hangi karışım yağların bulunduğu bilinmemektedir. İçeriğinde hangi yağların olduğu bilinmeyen bu yağların tüketiminin de sağlık açısından uygun olmadığı bilinmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte Zeytinyağına Dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN