Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Bakanı Kenan İpek ’da

Giriş Tarihi: 21.5.2015 21:08 Güncelleme Tarihi: 22.5.2015 02:35
Adalet Bakanı Kenan İpek Elazığ’da
Adalet Bakanı Kenan İpek, imamların otopsiye girdiği iddiasıyla ilgili, otopsinin ne şekilde yapılacağının mevzuatta belli olduğunu, ancak kast edilenin otopsi teknisyeni denilen kişi olabileceğini söyledi.
Bir dizi ziyaret için ’a gelen Adalet Bakanı Kenan İpek ve beraberindeki heyet Elazığ Belediyesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Bakan İpek’e Elazığ’da yaptıkları çalışmalardan örnekler anlatarak kentle ilgili de genel bilgi verdi.
Daha sonra açıklama yapan Bakan İpek, "Önce adliyeye uğradık. Adliyedeki arkadaşlarla sohbet ettik. Yargı üyelerini de ziyaret etmeye devam edeceğiz. Adalet teşkilatıyla ilgili, yargı yerleriyle ilgili çok ciddi bir sorun olmadığını gördük. Büyük bir cezaevi kampüsü inşaatı devam ediyor. Yaklaşık yüzde 60’ı bitti. Bölge cezaevleri şekliyle inşa ediliyor. İnşallah bu yılın sonunda hizmete açılmış olacak. Yine bu inşaatın içerisinde ceza hukukunda akıl zayıflığı dediğimiz, rahatsızlığı olan hükümlü ve tutukluların tedavi edildiği bir merkez de yapılıyor ki Türkiye’de 3 tane var. Bir tanesi de burada yapılıyor. İnşallah bu da en kısa zamanda faaliyete geçecek. Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum, kısa bir süre olmasına rağmen Elazığ’da gerçekten güzel hizmetlere imza atmışlar" dedi.
“OTOPSİNİN NE ŞEKİLDE YAPILACAĞI MEVZUATA GÖRE BELLİDİR”
Batman Cumhuriyet Başsavcısının otopsilere imamlar giriyor şeklinde açıklama yaptığının sorulması üzerine de konuşan Bakan İpek, "Ben açıklamayı bilemiyorum. Böyle bir şey yok. Otopsinin ne şekilde yapılacağı mevzuatımızda belli. Bunun dışında kast edilen otopsi teknisyeni dediğimiz şahıs ise olabilir. Bu adli tıp personeli de olmayabilir. Bu işi yapabilecek personeli biz kullanabiliyoruz otopsilerde. Yani doktora adli tabibe yardımcı olmak üzere bir personel. O din görevlisi de olabilir. Din görevliliğini yerine getirdiği bir hizmet değildir. Veyahut da adliyede çalışan bir personel de olabilir. Ben de yıllarca cumhuriyet savcılığı yaptım, Adliye personelini otopsi teknisyeni olarak istifade etmişizdir. Tahmin ediyorum açıklama o yöndedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı Kenan İpek Elazığ’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN