Bir Çok Kanser Cerrahi Yöntemle İyileşiyor

Giriş Tarihi: 24.6.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 11:01
Bir Çok Kanser Cerrahi Yöntemle İyileşiyor
Türkiye’nin ilk cerrahi onkoloji uzmanlarından Doç. Dr. Bahri Çakabay, tür ve evresine göre birçok kanseri cerrahi yöntemle iyileştirdiklerini söyledi.
Cerrahi onkolojinin Türkiye’de yeni bir ihtisas alanı olduğunu belirten Medical Park Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Bahri Çakabay, cerrahi onkolojinin, genel cerrahi üzerine yapılan bir ihtisas alanı olduğunu kaydetti. Cerrahi onkolojinin genel cerrahi bölümünün kanserle ilgilenen dalı olduğunu aktaran Doç. Dr. Çakabay, "Bu dalda, kan kanserleri başta olmak üzere, mide, kalın bağırsak, ince bağırsak, rektum, karaciğer, pankreas tümörleri, triod kanserleri ile ilgileniyoruz. Biz alanımızda daha çok mide, kolon ve rektum kanserleri ile karşılaşıyoruz" dedi.
Kanserlerin cerrahi başarının türleri ve evresine göre değiştiğini anlatan Doç. Dr. Çakabay, "Bir çok kanseri tamamıyla iyileştirebiliyoruz. Bilhassa meme kanserinde hastalığı erken fark edersek cerrahi yöntemle bütünüyle yenebiliyoruz. Diğer kanser türleri de vücuda yayılmamış ve erken fark edersek cerrahi yöntemle hastanın daha uzun ömür geçirmesini sağlayabiliyoruz" diye konuştu.
"TÜMÖR KAYNAKLI KANSERİN TEK TEDAVİSİ AMELİYATTIR"
Halk arasında kanserli dokuya bıçak değerse daha çabuk yayılır algısının yanlış olduğunu bildiren Doç. Dr. Çakabay, "Genelde bu algı vücuda yayılmış ameliyat şansı kalmamış ve bizim de ameliyat etmediğimiz hastalar için söylenen bir olgudur. Kanserin tek tedavisi cerrahi ve ameliyattır. Tümör kaynaklı kanserin başka bir tedavisi yoktur. Bununla da kanseri bütünüyle yenebiliyoruz. Eğer bir kanser tüm vücuda yayılmış ise ameliyat ile düzeltme şansı da olmadığı için cerrahi yöntem uygulamak hastalığı daha da arttırabilir" şeklinde konuştu.
Meme kanserinde sağlıklı insanların da kanser olmadan kontrollerini yapmaları gerektiğini vurgulayan Doc. Dr. Çakabay, "Belirli yaştaki insanlarımız kolon kanseri için kolonoskopiyle, mide kanseri için endoskopiyle incelemeler yapılıyor. Bazı ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemiz de de böyle sağlık politikaları var. 40 yaşından sonra meme kanseri için tarama yapılabilir, mide rahatsızlığı olan herkes bir endoskopi yaptırması olası bir kanser riskini ekarte eder. Hiç hasta değilken de yapmak gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Çok Kanser Cerrahi Yöntemle İyileşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN