Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı yatırımcılar kuşbakışından vazgeçti

Türkiye yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye 2013'te de devam edecek. Açıklanan ekonomik değerler, yabancıların ülkeye bakışını da güçlendiriyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Alman ortağını Türkiye'ye yatırım yapma yönünde ikna etmekte çok zorlanmayan Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, yabancı yatırımcıya en yakın isimlerden birisi. 25 yılı aşkın süre yurtdışında uluslararası turizm ve emlak yatırımlarının başında bulunan Babaoğlu, sıcak para getiren yabancı yatırımcının Türkiye'ye bakışından, beklentilerine kadar birçok konuyu değerlendirdi. Babaoğlu'na göre son yıllarda artan yabancı yatırım 2013 ile rekor seviyeye ulaşacak. "Dünyanın en büyük 16 ekonomisinden biri olan Türkiye'ye karşı duyulan ilgi artıyor. Daha önce Türkiye'ye kuşbakışı bakan yabancılar, şimdi gelip, yatırım alanlarını yerinde görmenin ve yatırım yapabilmenin heyecanı ile birbirleriyle yarışıyorlar." Yatırım için ülkesine döndü, Şimdi yatırımcıları Türkiye'ye davet ediyor 2007 yılında Almanya'nın en büyük gayrimenkul yatırımcılarından olan Erwin Walter Graebner ile birlikte Amplio Emlak Yatırım A.Ş.'yi kuran Alaeddin Babaoğlu, yabancı yatırımcı ile iç içe olan bir yatırımcı. 25 yıldan fazla yurtdışında profesyonel yöneticilik yaptıktan sonra, ülkesine yatırım yapma kararı almış. Şimdi yurtdışında gittiği tüm toplantılarda yatırımcıları Türkiye'ye davet ediyor. Türkiye'nin gelişen ekonomisi de Babaoğlu'nun elini güçlendiriyor.

Yatırım Turizmi Ortaya Çıktı
İstanbul'un uluslararası finans merkezlerinin en gözde şehirleri arasında olmasını, son yıllardaki yatırımlara ve yatırım dostu politikalara bağlayan Babaoğlu, sıcak para getiren yabancı yatırımcı sayısında inanılmaz bir artış olduğunu şu sözlerle ifade ediyor: "Yatırım turizmi oluşmaya başladı. Yatırım yapmayı düşünenler Türkiye'de uzun süre konaklama yapıyor, araştırma, keşif yapıyor. Gayrimenkul, turizm yatırımı ve teknolojik dönüşüm için sıcak para ile gelenlere arazi tahsisi ve vergi konularında destek olunmalı."

Hedef Dünyada İlk 5
Farklı amaçlar doğrultusunda dünyanın her yerinden Türkiye'ye turist geldiğine değinen Babaoğlu, "Turizm alanında dünyanın ilk 10 ülkesi arasındayız. 2012 yılı sonundaki yaklaşık rakamlar 32 milyon turist ağırladığımızı gösteriyor. 2013 sonu için hedef daha da büyük, ilk 5 ülke arasındaki yerimizi almalıyız." Son dönemlerde orta doğudan gelen turist sayısındaki artışın büyük ölçülerde olduğunu belirten Babaoğlu, bölgenin büyük turizm şirketlerinin de yatırımlarını Türkiye'ye yönlendirmeye başladığı, liste başında Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın olduğunu söylüyor. "Yatırımları için sadece İstanbul'u değil tüm Türkiye'yi değerlendiriyorlar. Bursa, Sakarya, Konya başta olmak üzere Anadolu kentleri vazgeçilmezleri arasına girmiş durumda. Sadece yatırımcılar değil, bankalar da Türkiye ekonomisine güveniyor. Türkiye'de yatırımlara başlayan körfez bankaları müşterilerini yeni yatırımlar için Türkiye'ye yönlendiriyor."

Siyasi krizler turizmi az da olsa etkiliyor
Türkiye'de, turizm sektörünün ekonomik değil siyasi krizlerden etkilendiğine değinen Babaoğlu, İran ve Suriye'deki siyasi krizlerin olumsuz bir durum oluşturduğuna ancak bu konudan da minimum seviyede etkilendiklerini, %85'in üzerindeki doluluk oranlarının memnun edici olduğunu belirtti. Haliç'te Altın Var, Yine Olsa Yine Haliç Yabancı ortaklı bir yatırımcı olarak, yeni yatırımlar için yer seçimlerinde çok titiz davrandıklarını belirten Babaoğlu, şuan için yatırım yapacak olsa yine Haliç bölgesini seçeceğini şu sözlerle ifade etti: "Haliç'te yaptığımız otel bizi beklentilerimizin üzerinde bir noktaya çıkardı. Hedeflerimizi en az 3 kat aştık. Şimdi yine bu bölgede gayrimenkul yatırımları düşünüyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı yatırımcılar kuşbakışından vazgeçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN