Mobilya satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Bedenen ve ruhen dinlenmeye ihtiyacı olan insanın aradığı rahatlık, kullanışlı ve iyi döşenmiş mobilyayla elde edilebilir. Kötü mobilya, sebep olduğu ağrılar yanında psikolojik olarak da kişiyi rahatsız eder. Ayrıca vaktinden önce eskir ve kısa bir zaman sonra da onarılması ve yenilenmesi zorunlu hale gelir. Bu yüzden mobilya satın alırken seçimin iyi yapılması gerekir. Asortie Mobilya Genel Müdürü Murat Erat'ın verdiği bilgiye göre mobilya almadan önce; mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalı. Bu durumda yalnız yeni alınacaklar değil, varsa eski eşyaları da dikkate almak ve düşünmek gerekir. Mobilyaların seçiminde ihtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemli. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da önemle göz önünde tutulmalı. Erat, mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da şunları söyledi:
İhtiyacımız olan bir mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalıdır. Bunun için alacağınız mobilyada yeterli bilginiz olmalı. Bu bilgi mağaza gezilerek elde edilebilir. Görünüşü güzel olan bir mobilyanın rahatlığı ve fiyatı da önemli. Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyanın da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değil. Kullanılma biçimi kontrol edilmeli.
Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalı.
Mobilya yapımında kullanılan ağacın cinsi, birleştirme yerlerinin sağlamlığı, cilasının düzgün olması gibi faktörlerin karar vermede önemli folduğunu belirten Murat Erat; "Mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebi olmalı" dedi. Erat, "Alınan mobilyanın eve veya büroya teslim masraflarının fiyata dahil olup olmadığı satın almadan önce öğrenilmeli. Mobilyada tüm bu özellikleri dikkate alarak ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçiniz" dedi.

Mobilyaya dair küçük tüyolar
Mobilya evdeki diğer eşyalarla uyumlu olmalı.
Ürünle birlikte mutlaka garanti belgesi de alınmalı.
İhtiyacın sipariş üzerine karşılanması durumunda satıcıyla mutlaka bir sözleşme imzalanmalı.
Mobilya her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılamalı.
Mobilyada fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masrafları da göz önünde tutulmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mobilya satın alırken nelere dikkat edilmeli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN