Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nüsa UĞUR: Müteahhitler geleceği gördü

Kentsel dönüşüm muafiyeti ve yeni KDV oranları

Giriş Tarihi: 17.1.2013
İnşaat yapan ve bu yapılanları almak isteyen kişileri etkileyecek olan yeni KDV oranlarının önümüzdeki yıldan sonra etkisini hissettireceğini belirtmiştim.
Bununla birlikte yılbaşından itibaren yürürlüğe giren yeni KDV oranlarının gözden geçirileceğinin açıklanması ve kentsel dönüşüm alanlarının bu uygulama dışında bırakılması iki olumlu gelişme olarak kaydedilebilir.
Nitekim kentsel dönüşüm alanlarının şimdiden inşaat müteahhitlerinin tercihlerini belirleyeceğini görüyoruz.
Geçen hafta Bozcaada yakınlarında meydana gelen depremle yeniden yüreğimiz ağzımıza geldi. Neyse ki korkulan olmadı ama bu kadar uzakta meydana gelen bir depremle binaların zangır zangır sallanması da durumun ciddiyeti hakkında önemli bir ipucu verdi. Depremin merkezine en yakın Bozcaada'da değil can kaybı, tek bir hasar bile tespit edilmedi. Adadaki binaların tamamına yakınının 2 katlı olduğunu söylemeden geçmeyelim.
Belki de bu uzak deprem kentsel dönüşümle ilgili olarak herkesi sağduyuya ve akla yöneltir. İstanbul'daki risk tüm canlılığıyla sürüyor.
Geçtiğimiz yıllardan bu yana birçok yasa ve yönetmelik uygulamaya konuldu. Kentsel dönüşüm bir çıkış ve çözüm noktası. Fakat yapılacak o kadar çok iş var ki. Her şeyin bir plan, program doğrultusunda yürütülmesi gerekli; bina yıkımının yeni yöntemlerle gerçekleşmesi(etrafa en az rahatsızlık vermesi), molozların değerlendirilmesinden tutun da, yapılacak inşaatlarda kullanılacak en basit son parçaların bile üretimi ya da teminine kadar her şey.
Devlet ve özel sektör bunu birlikte gerçekleştirecek. Bankalar bir yandan kentsel dönüşüm için krediler ile ilgili çalışmalar yapıyor. Bunlar arasında kentsel dönüşüm alanlarındaki hak sahiplerine dönüşüm projeleri özel hesabından kredi ya da kullanılacak kredilere faiz desteği gibi çeşitli seçenekler bunlar arasında.
Sonuçta 2013 yılı dönüşüm ve yenileme çalışmalarının hız kazandığı ve kentsel dönüşüm alanlarının yıldızının parladığı bir yıl olacağını inşaat müteahhitleri çoktan gördüler bile.
Melat Dani/ İstanbul Bir daireye sahip olduğum apartmanda komşular binanın yeniden yıkılıp yapılmasını istiyorlarmış, hatta toplantı yapmışlar. Ancak benim sonradan haberim oldu. Apartman çok eski.
Benim gibi haberi olmayan daire sakinleri adına binanın yenilenmesi ve müteahhite verilmesi mümkün mü?
Riskli alanlar ve riskli yapılarda Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında öncelikle maliklerce uygulama yapılması esastır.
Riskli yapılarda yasa uyarınca, parsellerin tevhit edilmesine, münferit veya birleştirilerek veya imar adası bazında uygulama yapılmasına, yeniden bina yaptırılmasına, payların satışına, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı ve diğer usuller ile yeniden değerlendirilmesine esas karar alınmak üzere, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinin üçte birinin istemi üzerine, noter vasıtası ile yapılacak tebligat ile kat malikleri kurulu toplantıya çağrılır.
Toplantıda usule göre oybirliği ile anlaşma sağlanamaması durumunda, yapılacak uygulamaya sahip oldukları hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile karar verilir. Bu karar tutanağa bağlanır ve toplantıda bulunan bütün kat maliklerince imzalanır. En az üçte iki çoğunluk ile alınan karar, karara katılmayanlara ve kat malikleri kurulu toplantısına iştirak etmeyenlere noter vasıtasıyla tebliğ edilir.
Riskli yapılarda, yani afetlere karşı dayanıksız olan ya da olduğundan şüphe edilen binalarda öncelikle kat maliklerinin binalarını yenilemek için kendi aralarında anlaşmaları ve tüm maliklerin bundan haberdar edilmesi yasa ve yönetmelikler gereğidir. Dolayısıyla siz apartmanınızın yıkılıp yeniden yapılması konusunda haberinizin olmadığından yola çıkarak itiraz edip edemeyeceğinizi ve bu kararı iptal ettirip ettiremeyeceğinizi bir hukukçuya danışarak öğrenebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nüsa UĞUR: Müteahhitler geleceği gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN