Yalıtımda 3 özellik taş yününde

2001'de American Siding'le yapı malzemeleri sektöründe adını duyuran Eryap, bugün gerçekleştirdiği 50 kat büyümeyle sektörün öncüleri arasında yerini almaya hazırlanıyor. Eryap'ın son hamlesi ısı, ses ve yangın yalıtımını bir arada bulunduran Wooler taş yünü…

Giriş Tarihi: 17.1.2013
Wooler marka taş yününün hem ürün hem de üretim şekli itibarıyla birçok noktada kullanılabileceğini söyleyen Eryap CEO'su Emrullah Eruslu, ürünü 'hap' olarak tanımlıyor. Taş yününün ısı, ses ve yangın yalıtımını bir arada bulundurduğunu ve bu özelliğiyle diğer yalıtım malzemelerinden ayrıldığını dile getiren Eruslu, taş yününün konutlardan sanayi tesislerine birçok alanda ve sektörde kullanılabileceğini söyledi. Eruslu, ürünün üretim şekliyle de fark yarattığını belirterek "Bu ürün, bazalt taşlarının 1500 derecede ergitilmesiyle elde ediliyor. Hammaddesi ülkemizde bulunduğu için ithalata bağımlılıktan kurtarıyor" dedi. Eruslu, ürünün diğer özelliklerini de şu şekilde belirtti: "Yapılan testler ve deneyler sonucunda taş yününün 750 dereceye kadar yangın yalıtımı sağladığı görüldü. Bu ürünle pasif yangına karşı tedbir alınırken insanların canını kurtarmak için zaman kazanıyorsunuz." Taş yünü yatırımı öncesinde 10 aylık plan ve projelendirme süreci yaşadıklarını dile getiren Eruslu, "Sakarya, Hendek'te 60 bin metrekare ayırdığımız tesisimizin kurulumu 12 ay sürdü. 120 milyon TL'ye mal olan tesisin ilk hedeflenen kapasite yatırımını tamamladık, 2013'te de bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

YALITIMSIZ KONUT STOKU % 85
Türkiye'de yalıtımsız konutlarda yıllık 10 milyar dolar enerji kaybı olduğunu söyleyen Eruslu, 19 milyon konut stoku olduğunu ve 16 milyonunun yalıtımsız olduğunu belirtti. Eruslu, "Çok sayıda yalıtımsız yapı olmasına karşın, ne yazık ki yüzde 60 oranında bir kapasite kullanımı var" dedi. Sektöre yapılan doğru yatırımlarla mutlu olduklarını ekleyen Eruslu, "Eryap olarak tek isteğimiz işe daha planlı girilmesi ve yatırımcının doğru kanalize edilmesi" dedi. Haksız rekabet fiilinin her sektörde olduğu gibi yalıtım sektöründe de olduğunu söyleyen Eruslu, haksız rekabetin ürünün kalitesinden kaynaklandığını ve devletin denetimleri artırması gerektiğini söyledi. XPS Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Eruslu, 2010'da yaptıkları algı araştırması sonucunu şöyle belirtti: "1500 kişi üzerinde yaptığımız araştırmada gördük ki her dört kişiden üçü ısı yalıtımının ne olduğunu biliyor. Yalıtımın bize kattıklarının farkındayız." Yalıtımsız binaların nedenini kentsel dönüşüm süreciyle ilişkilendiren Eruslu, işin maliyetine yönelik mortgage mantığıyla devletin destek vermesi gerektiğini söyledi.

SEKTÖRDE DİNAMİK ARTACAK
Geçtiğimiz yılı ve inşaat sektörünü de değerlendiren Emrullah Eruslu, Eryap olarak 2012'de yüzde 20 oranında bir büyüme gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 2012 yılının sektör açısından durağan bir yıl olduğunu söyleyen Eruslu, önümüzdeki yıllarda kentsel dönüşüm ve mütekabiliyet yasalarıyla sektördeki dinamiğin artacağına inandıklarını belirtti.

2015'TE ULUSLARARASI ARENADA
2013'te yüzde 40 oranında büyümeyi ve ihracatta yüzde 20'ye çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Eruslu, "Hedef pazarımız Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri. Winer markasını ihracatta lokomotif olarak belirledik. 2013'te bunun yüzde 60'ını ihraç etmeyi planlıyoruz" dedi. 2015'te 500 milyon ciroyla ilk 300 şirket arasına girmeyi ve istihdamlarını 750'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Eruslu 2015 ve sonrası için şunları dile getirdi: "Avrupa'da yaşanan kriz, özellikle Türk iş adamları için çok büyük bir fırsata dönüştü. Şu anda Avrupa'da 200 bine yakın şirket satılmayı bekliyor. 5 - 10 yıl sonrasında bu şirketlerden 50 bini ayakta kalacaktır. Eryap olarak biz de Avrupa yatırımımızı satın alma yoluyla gerçekleştirmeyi planlıyoruz"

7 yılda 400 milyon TL enerji tasarrufu!
Eryap CEO'su Emrullah Eruslu sektörde ilklere imza atan markalarını da şöyle anlattı:
"American Siding ile 10 yıl içerisinde 30 bin yapı estetik açıdan güzelleştirilirken enerji verimli yapılar haline gelmeleri sağlanmıştır.
Bonuspan ısı yalıtım levhaları ile 7 yıl içerisinde yapılan ısı yalıtım uygulamaları sonucunda yaklaşık 400 milyon TL mertebesinde enerji tasarrufu sağlanırken hane ve ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlanmıştır.
Focus Membran su yalıtım örtüleri ile 5 yıl içerisinde 35 bin bina depreme dayanıklı hale getirilmiş ve bu sayede 1milyon kişinin daha güvenilir yapılarda yaşamını sürdürmesi sağlanmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalıtımda 3 özellik taş yününde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN