Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji Kimlik Belgesi konuta "değer" katacak

Enerji Kimlik Belgesi uygulamasının tüm binalarda zorunlu olmasıyla binanın enerji performansı, ev sahipleri için konutlarını satarken önemli bir kıstas olacak

Giriş Tarihi: 24.1.2013
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, Enerji Kimlik Belgesi uygulamasının tüm binalarda zorunlu olmasıyla binanın enerji performansının, ev sahipleri için konutlarını satarken ve kiralarken önemli bir kıstas olacağını bildirdi. Yörük, yaptığı yazılı açıklamada, binasının enerji sınıfını yukarıya taşımak isteyenler için ısı yalıtımının şart olduğuna, enerji verimliliği yüksek binaların ev sahiplerine evlerini kiralarken veya satarken daha büyük avantajlar sağladığına dikkati çekti. Yakında Türkiye'deki binaların tümünde yaygınlaşacak Enerji Kimlik Belgesi ile bir binanın ne kadar enerji harcadığını öğrenmenin mümkün olacağını belirten Yörük, şunları kaydetti: "1 Ocak 2011'de yürürlüğe giren Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince yeni binaların hepsinde zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi'ni, eski binalar da 2017 yılına kadar almak zorunda. Bu uygulama, enerji tasarrufu için atılmış önemli bir adım. Enerji Kimlik Belgesi uygulamasının tüm binalarda zorunlu olmasıyla binanın enerji performansı, ev sahipleri için konutlarını satarken ve kiralarken önemli bir kıstas olacak. Bu nedenle konutunun daha değerli olmasını isteyen herkes binasını A enerji sınıfına taşımaya çalışacak. Binasının enerji sınıfını yukarıya taşımak isteyenlerin öncelikli listesinin başında ise ısı yalıtımı yaptırmak geliyor. Çünkü konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80'i ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Nitelikli bir ısı yalıtımıyla ısınmak için harcanan bu enerjiden yüzde 50 tasarruf sağlanabiliyor."

7.5 MİLYAR DOLAR İSRAF EDİLİYOR
Isı yalıtımsız binalarda yılda 7,5 milyar doların israf edildiğini ileri süren Yörük, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Ülkemizdeki binaların yüzde 85'inde ısı yalıtımı yok. Bu nedenle enerjimizi boş yere tüketiyoruz ve her yıl 7,5 milyar doları havaya savuruyoruz. Bu açıdan Türkiye'nin enerji tasarrufu için önemli bir potansiyeli var. Ülkemizde dalga dalga her ile yayılan kentsel dönüşümle gelecek 20 yılda 6,5 milyon yapının yeniden inşa edilmesi planlanıyor. Sağlıklı ve düzgün yeniden yapılaşmayla enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı malzemesi ve uygulamasının kaliteli olması."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Kimlik Belgesi konuta "değer" katacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN