Türkler Avrupa'yı da dönüştürecek

Giriş Tarihi: 24.1.2013

İnşaat malzemeleri sektörünün temel hedefi, müteahhitlik sektörünün gücünden yararlanarak Avrupa'daki yaşlanan binalarını yenilemek

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği bünyesinde inşaat sektörü ile ilgili tüm malzemeleri üretip, ihraç eden birlikler tarafından kurulan "Türk Yapı Malzemeleri Komitesi" 2013 yılına hızlı başladı. Komitenin çalışmaları hakkında bilgi veren İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Türkiye'nin yaklaşık 20 milyar dolar ihracat ile dünya 7.'si olduğu sektörde ilk üçe girmeyi hedeflediklerini belirterek, "Sektörümüz genellikle Türkiye'nin doğusundaki ülkelerde güçlü, ama kalitemiz Avrupalı firmalarla eşdeğer. Dünya ikincisi müteahhitlik sektörümüzün gücünden de yararlanarak Avrupa'daki yaşlanan binaların yenilenme sürecinde olmak istiyoruz" dedi. Sektörün dünya ticaretindeki payını artırmayı ve 2023 yılında 100 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini belirten Urfalılar, projelerde a'dan z'ye hangi malzemeye ihtiyaç duyuluyorsa hepsini karşılayabilecek bir yapı oluşturduklarını ve özellikle tercih edilir hale gelen, ekolojik, akıllı ve geri dönüşümlü malzemelerden yapılan binalar konusunda iddialı olduklarını belirtti.

TÜRKLER RAKİPLERİ GEÇTİ
Türk markalarının, kalite ve üretim teknolojisi anlamında Avrupalı rakiplerini yakaladığını söyleyen Urfalılar, Avrupa'da yaşanan krizin de etkisiyle, yapı sektöründe marka olmuş Avrupalı pek çok firmanın; Türk firmalar tarafından satın alınabileceğini söyledi. Urfalılar, "Kamuoyu, sektörümüzün Avrupalı markaları seri satın almasına ve tasarım ile mühendislikle yarışan global Türk firmalarına hazırlıklı olsun" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler Avrupa'yı da dönüştürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN