İmar Kanunu değişiyor

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İmar Kanunu'ndaki düzenlemede belirli bir noktaya geldiklerini, yakın zamanda kanunun önce Bakanlar Kurulu'na, daha sonra Meclis gündemine geleceğini söyledi. Bakan Bayraktar, "İleri ülkelerin imar kanunlarını inceliyoruz. Belediyeler, belediyeler birliğinden ve sektörden gerekli bilgi desteği almak için çalışıyoruz" dedi. Türkiye'de yatırımın önünün tıkanmaması gerektiğini ifade eden Bayraktar şunları söyledi: "Kolaylaştırmak, basitleştirmek ama denetimi artırmak lazım. Yeni İmar Kanunu'nu TBMM'nin gündemine taşıyacağız. Şu anda taslağın ana çatısı oluştu. Bu kanunla beraber Yapı Denetim, Çevre ve Tapu gibi kanunlarda değişiklikler yapılacak."

Ruhsat düzelecek

Ruhsat konusuna da değinen Erdoğan Bayraktar, verilen ruhsatların genel hukukun hükümlerine göre müktesep hak olduğunu söyledi. Bayraktar, "Verilen ruhsat yanlışsa, düzeltilmesi gerekiyorsa, ruhsat verilse bile düzeltilmesi gerek. Bile bile kamulaştıracağın yere sen bu inşaatı yapıyorsun. Devletin, kamunun ve özel sektörün malı yatırım olsun diye havaya gitsin. Sonra da kamulaştırılsın. Bu yanlış bir şey" diye konuştu.

Zararın neresinden dönülürse kâr
Kamulaştırmasız el atma davaları nedeniyle belediyelerin zorlandığını yatırım yapamaz hale geldiğini söyleyen Bayraktar, şunları anlattı: "Zararın neresinden dönülse kârdır. Ruhsat ver de ben yanlış inşaatı bitireyim. Devlet gelsin kamulaştırsın. Devlet bizim devletimiz, vatan bizim vatanımız. Bunları dengeli götürmek lazım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmar Kanunu değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN