Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cannes'da Türk çadırı

Giriş Tarihi: 13.3.2013

Türkiye, Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından MIPIM'a onur ülkesi olarak katıldı. Bin metrekarelik Türk çadırında 28 şirket gövde gösterisi yaptı

Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, dün kapılarını açtı. Fuara "onur ülkesi" olarak katılan Türkiye tam bir çıkarma yaptı. Fuar tarihinde ilk kez bir ülkeye özel çadır ayrıldı. Yaklaşık bin metrekare büyüklüğündeki Türkiye Çadırı'nın açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptı. 28 firmadan 500'ün üzerinde katılımcı fuarda Türkiye'yi temsil etti. Türk inşaat şirketleri ülkedeki gayrimenkul potansiyelini tanıttı. Açılışı kemençe ve horon eşliğinde yapılan Türk Çadırı'nda ikram edilen Türk kahvesi ve lokum da ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

YABANCILARIN İLGİSİ BÜYÜK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteklediği Türk standları yabancı yatırıcımlardan büyük ilgi gördü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Türkiye'nin bu yıl onur ülkesi olmasından ötürü gururluyuz" dedi. Yabancıların milyarlarca dolarlık yatırım yapmak için sırada olduğunu ifade eden Topbaş, fuar ziyareti sırasında pek çok yabancı yatırımcının İstanbul'u sorduğunu kaydetti. Türkiye'nin son 10 yıldaki gelişmesine dikkat çeken Topbaş, "8 yılda İstanbul'da 34 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bu yılki yatırım hedefimiz ise 4.5 milyar dolar. Altyapı olarak yeni fırsatlar sunmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

ÇADIRIN YARISI AĞA'NIN
Çadırın yarısını kiralayan Ağaoğlu İnşaat, fuarda Maslak 1453 ve finans merkezi projelerini yatırımcılarla buluşturdu. 91 kişilik ekiple gelen Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Bu fuar bizim için bir gövde gösterisi" dedi. Ağaoğlu, "Yabancıya 350 milyon dolarlık bin 300 konut sattık. 2 yıl içinde bu rakamı yıllık 2 milyar dolara çıkaracağız. Türkiye'nin yabancıya yılda 10 milyar dolarlık konut satmaya ihtiyacı var" diye konuştu.

EGE PERLA FRANSA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
MIPIM'da
Türkiye'yi temsil eden şirketlerden biri de İş GYO oldu. Şirket fuara Aralık 2015'te tamamlanması planlanan 150 milyon dolarlık Ege Perla projesiyle katıldı. Büyük ilgi gören ve yüzde 45'lik bölümü şimdiden satılan projede, 111 konut ve 65 home-ofisten oluşan 46 ve 29 katlı iki kule yer alıyor. İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, "İzmir mimarisine uyum gösteren Ege Perla ile ülkemizdeki gayrimenkul anlayışının gelişimini sergileyecek olmaktan da ayrı bir mutluluk duyuyoruz" dedi.

4 BİN 300 YATIRIMCI VAR
Alkaş Fuarcılık'ın Türkiye temsilciliğini yaptığı MIPIM Fuarı'na bu yıl 80 ülkeden bin 850 şirket katılıyor. Fuarı 4 bin 300 yatırımcı takip edecek.

Ağaoğlu, Türkiye'nin Çin'den sonra dünya inşaat sektöründe ikinci sırada olduğunu belirtti. Ağaoğlu, şu anda 56'ncı sırada olan İstanbul'u dünya finans merkezleri arasında ilk 10'a sokmayı hedeflediklerini anlattı.

Ataşehir Finans Merkezi Projesi'nin inşaatına 2012 sonunda başladıklarını ancak hukuki ve vergisel altyapının olması gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, "Dünyadaki finans merkezlerine sağlanan vergisel avantajlar da yaratılmalı. O zaman Türkiye'ye inanılmaz bir sermaye akışı olacaktır" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cannes'da Türk çadırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN