Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lord Mayor'dan dev yatırıma destek

Londra Finans Merkezi'nin Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford, İFM'nin şantiyesini gezdi. Projeyle yakından ilgilendiklerini söyleyen Gifford, "Sahip olduğumuz deneyimi olağanüstü vizyonunuzla birleştirdiğimiz zaman çok olumlu sonuçlar alırız" dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2013
İstanbul'u dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri haline getirecek olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin (İFM) inşaat çalışmaları hızla devam ederken, proje uluslararası çevreler tarafından da yoğun ilgi görüyor. Son olarak Ataşehir'de devam eden inşaatı yerinde görmek üzere Londra Finans Merkezi Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford ve beraberindeki heyet Ağaoğlu Şirketler Grubu'nu ziyaret etti. İngiltere İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner ve Aktifbank Genel Müdürü Önder Halisdemir'in da hazır bulunduğu görüşmelerde Gifford, İstanbul'da canlı ve yaşayan bir finans merkezi oluşması için insan kaynakları konusunda birlikte çalışmak istediklerini belirtti. Gifford, "Moskova ve Katar'da da kullandığımız deneyimimizi sizin olağanüstü vizyonunuzla birleştirdiğimizde çok olumlu sonuçlar alırız" dedi.

DENEYİM AKTARACAK
Finans Merkezi'nde yeni düzenlemeler için çalışma grupları oluşturacakları belirten Gifford, şöyle konuştu: "Uzmanlık alanımız olan yönetişim, hukukun üstünlüğü, şeffaflıkla ilgili düzenlemeler için çalışma grupları oluşturacağız. Şahane binalarınız var ama nitelikli çalışanlara ihtiyacınız olacak. Londra'daki insan kaynakları konusunda uzman birçok şirket de yardım edebilir." Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Londra Finans Merkezi'yle işbirliği yapmalarının dünyadaki finans merkezleri arasına girmenin kapılarını aralayacağını söyledi.

LİMAN ÖZELLEŞTİRMELERİ YAKIN TAKİBİMİZDE
Türkiye'nin limanlar konusunda çok önemli bir noktada yer aldığını söyleyen Gifford, Londra'daki yatırımcıların liman özelleştirmeleriyle yakından ilgilendiğini söyledi. Gifford, şöyle konuştu: "İngiltere bir ada ülkesi. Yıllardır ticaretimiz denizcilik üzerinden yapıldı. Türkiye'de ise ticaretin sadece yüzde 18'i limanlar üzerinden gerçekleşiyor. Biz bu noktaya gelmek için 1980'li yıllardan bu yana 15 milyar paund harcadık. Gelecekte limanların geliştirilmesi için 60- 70 milyar pound daha harcamayı planlıyoruz."

3 YILDA 4 MİLYAR $'LIK İHRAÇ
Halisdemir, 3 yıldır Aktifbank'ın 4 milyar doların üzerinde menkul kıymet işlemi yaptığını söyledi. "Kağıtlaştırma işi bizim konumuz' diyen Halisdemir, İstanbul Finans Merkezi'nin muhteşem bir fikir olduğunun altını çizdi. Halisdemir, "Bu fikri çeşitli finansman enstrümanıyla buluşturmak da bizim ana hedefimiz" diye konuştu.

AKTİFBANK'LA SİNERJİ YARATTIK
Ağaoğlu, projede finansal konularda Aktifbank'la işbirliği yaptıklarını söyledi. Ağaoğlu, "İnşaatı biz, finansal enstrüman geliştirme işini de Aktifbank yapacak. Bu işbirliği ile sinerji yarattık. Benim bir felsefem var. Ekmeği ekmekçiye vereceksin. Bir ekmek de üstüne vereceksin. Bu işbirliği sayesinde inşaat sektörünün de önü açılacak. Finans sektörüne derinlik kazandıracağız. Burası hem bir ilk hem de okul olacak."

'LONDRA FİNANS MERKEZİ BİZE ANAHTAR OLACAK'
Ağaoğlu, Londra Finans Merkezi'yle yapılacak işbirliğinin diğer merkezlere ulaşmanın kapısını açacağını söyledi. "Londra anahtarımız olacak" diyen Ağaoğlu, "Amacımız uluslararası oyuncu olmak. Londra Finans Merkezi de burada irtibat ofisi açarak diğerlerine öncü olacak" şeklinde konuştu.

'ÇOK KÂRLI BİR YATIRIM'
Türkiye'nin en büyük yatırım bankası Aktifbank'ın CEO'su Önder Halisdemir, projeye yakışır bir şekilde finansmal enstrümanlar geliştirdiklerini söyledi. Halisdemir, "Burada düz finansman yapabilirdik. Ancak projenin hikâyesine uygun çeşitlilikte enstrümanlar çıkaracağız. Burada hem sukuk hem de gayrimenkul sertifikası kullanacağız. Kurumsal yatırımcılara yönelik iki ürünümüz de olacak. Finans merkezleri, yer aldığı bölgeye göre kirada yüzde 50, satışta da yüzde 100 yukarıda. Finans merkezine yatırım yapmak çok kârlı" diye konuştu.



BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lord Mayor'dan dev yatırıma destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN