Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Armutlu'da 'emlak' barışı sağlandı

Armutlu olarak bilinen Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nin sakinleri dönüşüme ikna oldu. Bölgede sosyal dokuyu bozmayacak çalışmalar, halkın desteğiyle yakında start alacak

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Kentsel dönüşüme direnç gösteren Sarıyer Armutlu, Baltalimanı, Derbent, Fatih Sultan Mehmet Mahalleleri'nde uzlaşma sağlandı. Bakanlar Kurulu'nca 20 Ocak 2013'te riskli alan ilan edilmesine tepki gösteren mahalle sakinleri dönüşüme "evet" dedi. Şubat ayında bölge halkıyla yüz yüze görüşmeler yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, vatandaşın rızasıyla bu bölgede dönüşüm yapmak istediklerini belirterek "Bize destek olursanız, kolumuzu taşın altına koyarız" açıklamasında bulunmuştu. Bu görüşme sonrasında Sarıyer Belediyesi'ni, sivil toplum kuruluşlarını ve halkı ayrı ayrı bilgilendiren İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü'nün çabaları sonuç verdi. Projelendirme, hak sahiplerinin belirlenmesi ve hak sahipleriyle anlaşma süreçlerinin devam ettiği bölge için Sarıyer Belediye'si de büyük destek veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nde de sosyal dokuyu göz önünde bulundurarak, kentsel dönüşüm sürecini sürdürüyor. Halkın istekleri ve beklentileri ön planda tutuluyor.

En büyük destekçi halk

Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki dönüşüm yapılacak 140 hektarlık alan için ilk günden bu yana pek çok görüşme yapan İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü yetkilileri, bugüne kadar yaklaşık 80 kişiden oluşan akil adamlar grubu ile pek çok görüşme yaptı. Esnaf, muhtar, sözü geçen ihtiyar heyeti, sivil toplum kuruluşları ve mahallenin ilk sakinlerini 10 kişilik kadından oluşan akil adamlar grubu ile yapılan görüşmelerde sorunlar açıldı.

Yerinde dönüşecek

Hak sahiplerinin yenilenecek konutları, proje alanı içerisinde yer alacak. Ancak talep edildiği takdirde İstanbul içindeki hazır bulunan konutlar da teklif edilecek veya taşınmazın bedeli hesaplanıp hak sahibine ödenecek. Ödeme takviminin 120 ay olarak belirlendiği yeni konutlarda, fizibilite sonucu çıkacak maliyetler üzerinden borçlandırma yapılacak ve mesken amaçlı kullanılan her bağımsız birim karşılığında hak sahiplerine aynısı verilecek.

Kentsel dönüşüm ofisi kurulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm kentsel dönüşüm projelendirme süreçleri, çalışmanın yapılacağı alanda kurulacak irtibat ofislerinde yapılacak. İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü de Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki dönüştürülecek konutlar için yakın zamanda bir çalışma ofisi kuracak. Uzmanların görev alacağı bu ofiste, halkla irtibat kurulacak ve bilgilendirme yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Armutlu'da 'emlak' barışı sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN