Kentsel dönüşüme küresel destek

İller Bankası, kentsel dönüşümün finansmanı için dış kaynak arayışını hızlandırdı. Genel Müdür Tuncay Karaman, "3 büyük bankayla görüşmelerimiz sürüyor" dedi

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Hükümetin başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarına dış kaynak yaratmak için İller Bankası (İlbank) da kolları sıvadı. İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman, Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası ve Japonya Ulusal İşbirliği Ajansı (JICA) ile yeni dönüşüm projelerinin finansmanına yönelik ileriye dönük çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Karaman, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın düzenlediği eğitim programı çerçevesinde Türkiye'ye gelen Sudan heyetini kabulü sırasında yaptığı açıklamada "İlbank yalnızca Türkiye'den değil, uluslararası finans kuruluşlarından önemli miktarda kredi finansmanı sağladı" dedi. Karaman, İlbank'ın 9 milyar sermayesinin bulunduğunu, yaklaşık 12 milyar aktif büyüklüğü ve 8.5 milyar TL kredi hacmine sahip etkili bir kamu bankası konumuna yükseldiğini vurguladı.

YENİ KAYNAKLAR GÜNDEMDE
Karaman, yerel yönetimler ve bankanın öz kaynaklarıyla yeni projelere girecekleri bilgisini de verdi. Karaman, bu projelerle ilgili şunları söyledi: "Portföye yeni dahil edeceğimiz ve belediyelerin elindeki gayrimenkulleri ortak projeler üreterek değerlendirmek istiyoruz. Bunların hayata geçirilmesiyle belediyelerin yapacakları dönüşümler için ilave kaynak yaratılmış olacak." Karaman, bankacılık faaliyetleri dışında elde edecekleri kârın yüzde 50'sinin dönüşüme aktarılacağını vurguladı.

Sudan'a Türk modeli
Doğu Darfur Eyaleti Şehir Planlama Bakanı Abdelmajeed Alzaer Abdalla başkanlığındaki İlbank ziyaretinde eyalet valileri ve üst düzey kamu yöneticileri hazır bulundu. Bakan Abdelmajeed Alzaer Abdalla, ziyaretin oldukça verimli geçtiğini söyledi. Abdalla, bu görüşmelerin Türkiye'de gerçekleştirilen modern şehircilik anlayışının Sudan'da uygulanması konusunda heyet üyelerine ışık tutacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüme küresel destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN