Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikirtepe'ye 3 akıllı kule Baysaş'tan

Fikirtepe'de ada bazında ilk anlaşma sağlayan Baysaş, 580 konut yapacak. Akıllı 3 kuleden oluşacak projede, rüzgâr ve topraktan enerji üretilmesinin yanı sıra doğalgaza veda edilmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Baysaş İnşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 'Özel Proje Alanı' ilan edilen Kadıköy Fikirtepe'deki seçkin, lüks konut projesi için gün sayıyor. Fikirtepe'de 11 bin 350 metrekare arsa alanına sahip 6 adet yapı adasında, 68 adet parselde hak sahipleriyle yüzde 100 anlaşma sağlayan ilk şirket olan Baysaş, 'Fikirtepe'nin Balkonu' olarak tanımlanabilecek noktada 580 konut inşa edecek. Baysaş İnşaat'ın proje alanı, E-5 üzerinde yer alan, eski Devlet Malzeme Ofisi, yeni Medeniyet Üniversitesi binasının hemen arkasında yer alıyor. Baysaş Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, projenin mimari çalışmalarının tamamlandığı bilgisini vererek, Mayıs ayında yıkımlara başlayacaklarını açıkladı. Haziran - Temmuz gibi inşaatına bşlanması planlanan projenin 2015 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

ENERJİSİNİ KENDİ ÜRETECEK
Fikirtepe projesinin 3 blok olarak yükselen kulelerden oluşacağını ifade eden Aydın, kulelerin alt kısmındaki bazada ise E5'e cepheli ticari birimler ve sosyal tesislerin yer alacağını söyledi. Aydın, mimari çalışmalarda son aşamaya geldikleri bilgisini vererek, "Fikirtepe'de projeler, yatırımcılar ve mimarlar yarışacak. Bu nedenle de birbirinden güzel projeler ortaya çıkacak. Bu yarışta öne çıkmak için enerjisini kendi üreten bir proje oluşturmayı planlıyoruz. Hedefimiz, projede kulelerin üzerinde yer alacak rüzgar tribünlerinden rüzgar enerjisi üretmek, Bir diğer çalışmamızda, Toprak ısısından yararlanarak elde edeceğimiz enerjiyle projenin tüm ısıtma ve soğutma ihtiyacını karşılamak. Bunu başarırsak, projemizde doğalgaza ihtiyaç olmayacak. Bu uygulamayı Adana'daki Meridyen projemizde uyguladık ve başarılı olduk. Teknik ve mühendislik ekibimiz bu iki proje üzerine çalışıyor, fizibilitesi çıkartılıyor. Küller yüksek olacağı için teknik ve mühendislik açıdan uygulanabilir bir sonuç çıkarsa bu iki sistemi projemize entegre etmek istiyoruz" diye konuştu. Stüdyo'dan 3+1 ve dubleks dairelere kadar farklı seçeneklerin yer alacağı projenin en ayırt edici özelliklerinden birini, tam teşekküllü olarak hazırlanacak sosyal tesislerin yönetiminin site sakinlerine bırakılacak olması oluşturuyor. Site yönetimi, sosyal tesisleri isterse sadece sitenin kullanımına açık tutabilecek, isterse de sosyal tesislerin işletmesini özel işletmeye verebilecek. Bu da sitenin aidat giderlerinin büyük bir bölümünü karşılayabilecek.

İBB Fikirtepe'de süreci hızlandırdı
Fikirtepe'nin kentsel açıdan daha önce denenmemiş bir dönüşüm projesi olduğuna değinen Aydın, geçen sürede, gerek müteahhitlerle hak sahipleri, gerekse belediyeler arasında ortak dil yakalama sıkıntısı olduğu hatırlattı. Aydın, "Başta Sayın Kadir Topbaş olmak üzere İBB'nin ilgili ekipleri Fikirtepe'de sürecin hızlanması için yoğun çaba içinde oldu. Plan notları çıktı. Şimdi firmalar ruhsat başvurularını yapıyorlar. Kısa sürede proje ruhsatları çıkacak" diye konuştu.

Yedi gün 24 saat yaşamın merkezi olacak
Fikirtepe'nin, Anadolu Yakası'nın en merkezi konumunda yer aldığını belirten Aydın, "Ulaşım açısından bölge Anadolu'nun Avrupa'ya açılan kapısı olarak değerlendirilebilir. Konumu itibariyle İstanbul'un en değerli bölgelerinden biri olan Fikirtepe, 7/24 yaşayan bir merkez olarak, yerel alıcıların yanı sıra, yabancı alıcılarından da ilk tercih edecekleri bölgelerin başında gelecek" diye konuştu.

Komşu adalardan da teklifler var
Fikirtepe'de iki yıl içinde iyi bir sınav verdiklerini ve süreci iyi yönettiklerini anlatan Aydın, "Hak sahipleriyle görüşüp, anlaşmalar sağlamaya çalıştık ve bunu başardık. Hem firmalar, hem de hak sahipler i çantacılarla mücadele etti. Açık ve şeffaf bir biçimde sürecin yönetilmesi, Baysaş'a olan güveni artırdı. Komşu adalardan hak sahiplerinden teklifler de alıyoruz. Bu teklifleri de değerlendireceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikirtepe'ye 3 akıllı kule Baysaş'tan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN