Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dekar'dan kentsel dönüşüm atağı

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Kentsel dönüşüm çalışmalarına odaklanan Dekar Yapı'nın hedefinde şehir içindeki eski siteler var. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, "Görüşmelerimiz olumlu sürüyor" dedi

Dekar Yapı, dönüşüme dahil edilecek şehir merkezindeki siteleri yakın markaja aldı. Kadıköy, Bakırköy, Yeşilköy ve Boğaz hattındaki büyük sitelerle görüştüklerini kaydeden Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, görüşmelerin olumlu sürdüğünü söyledi. Kuzu, parsel ya da ada bazındaki çalışmalar yerine mahalle olarak dönüşüm yapılmasının şehircilik açısından daha doğru olacağını belirtti. Kuzu'ya göre genel trend olarak konutlar küçülecek. Bunun sonucu olarak da dönüşüm alanlarında nüfus yoğunluğu artacak. Kuzu, küçük de olsa bir emsal artışının gerekli olduğunu belirtti. Şehir merkezlerinde artacak nüfusa uygun altyapıların yapılması gerektiğini vurgulayan Kuzu, şunları söyledi: "Parsel boyutunda yapılan yenileme projeleri, çevresindeki yapılarla bir bütünlük sağlayacak şekilde tasarlanmalı. Buna dikkat etmezsek mimari kimlikleri olmayan birbirinden farklı, çevresiyle uyumsuz yapılardan oluşan çirkin görünümlü mahallelerimiz olur." Dönüşümde dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin de kalıntıların ekonomiye geri kazandırılması olduğunu söyleyen Kuzu, "Plastik, metal, cam gibi tonlarca malzemenin moloz olarak değerlendirmek yanlış olur. Bunların ayrıştırılması ve ekonomiye kazandırılması gerekiyor" dedi.

HAK SAH İPLERİ ÖRGÜTLENSİN
Kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda halkın bilinçlenmesi gerektiğini söyleyen Kuzu, riskli yapı sahiplerine kendi aralarında örgütlenmelerini tavsiye etti. Halka yasal bir altyapı oluşturmalarını tavsiye eden Kuzu, "Öncelikle müteahhidin karşısına çıkaracağınız kişiyi kendi aranızda belirleyin. Bu kapsamda herkes hissesi oranında yapı içinde söz sahibi olacak. Aslında bu bir anlamda kooperatif sistemidir. Fakat bu sistem yeniden tanımlanıp, yeniden bir yasal düzenleme yapılabilir" diye konuştu. Dekar Yapı'nın Bahçeşehir'de 60 milyon TL'lik yatırımla inşa ettiği Asmalı Vadi projesinin 1'inci etabında konutlar teslim edildi. 2'ncideki konutlar haziranda, 3'üncüdekiler ise eylülde teslim edilecek. Satışları yüzde 80 tamamlanan proje, 15 ayda yüzde 40 prim yaptı. Satışa çıktığında 2 bin 200 TL olan metrekare fiyatları şu anda 3 bine kadar çıkıyor.

YÜZDE 40'I SATILDI

8 ay önce satışa sunulan Bahçeli Vadi Çengelköy projesinin şimdiye kadar yüzde 40'ı satıldı. Yılsonunda teslimlerin başlayacağı yatırımın da yüzde 30 prim yapacağını söyleyen Salih Kuzu, projenin asıl primi oturum başladıktan sonra yapacağını anlattı. 25 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirilen projede metrekare fiyatları 4 bin TL'den başlıyor.

YENİ PROJE YOLDA
Asmalı Vadi ve Bahçeli Vadi Çengelköy'ün ardından Bahçeşehir'de yeni bir projeye başlamayı planlayan Salih Kuzu, şunları söyledi: "Az katlı ve doğayla iç içe bir yaşam sunan projeleri hayata geçirmeye özen gösteriyoruz. Temmuz ayında başlamayı planladığımız yatırımımız da bahçe konseptinde olacak. Bu kez evi küçültüp, bahçeyi büyüteceğiz. Fiyatları da uygun olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dekar'dan kentsel dönüşüm atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN