Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Servet GYO borsa yolunda

Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, 4 farklı ticari gayrimenkulden oluşan portföyle halka açılacak. Yüzde 25'ini halka arz edecek şirketin portföy büyüklüğü 170 milyon TL'yi buluyor

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Sinpaş Grubu'nun ticari gayrimenkul portföyünü yönetmek ve geliştirmek için 2009'da kurduğu Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, borsa yolunda. Şirket, 50 milyon sermaye, 185 milyon özkaynak ve 205 milyon TL aktif büyüklüğü ile halka açılacak. Servet GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, "Türkiye ticari gayrimenkul segmentinde büyük fırsatlar var. Bu alanda da başarabileceğimiz çok şey olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle 2009'da kurup, kısa sürede büyüttüğümüz şirketimizi halka açıyoruz" dedi. Halka arz oranının yüzde 25 olduğunu belirten Çelik, ticari gayrimenkul dışında başka bir alanda arz düşünmediklerini belirtti.

SİNPAŞ HİSSELERİ DE BULUNUYOR

Türkiye'nin kalkınmasına destek vermeyi hedeflediklerini belirten Çelik, "İş yapma anlayışımız ve tecrübemizle geleceğe uzanan değerler yaratmak hedefindeyiz" dedi. Ticari gayrimenkullerden düzenli kira geliri elde edildiğini belirten Çelik, "Portföyümüzde 130 bin metrekare kapalı alan yer alıyor. Bu binalardan 2012'de brüt 11.6 milyon TL kira geliri elde edildi. Portföyümüzün değerleme şirketi tarafından belirlenen büyüklüğü ise 170 milyon TL" diye konuştu. Çelik, Servet GYO'nun portföyünde 30 milyon TL Sinpaş GYO hissesinin yer aldığını belirtti.

GYO'LAR YABANCI SERMAYE ÇEKİYOR
Ahmet Çelik, sermayenin tabana yayılması, şeffaf ve hesap verebilir yönetimin yaygınlaşması gibi konularda GYO'ların büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Ahmet Çelik, yabancı sermayeyi ülkeye çeken en önemli kaynaklardan birinin de GYO'lar olduğunu ifade etti. Yatırımcı çekebilen 35 ülkede yürürlükte olan GYO mevzuatının, gayrimenkul yatırımcıları için önemine değinen Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "GYO'lar tüm dünyada yıllardır en önemli gayrimenkul yatırım aracı olarak gösteriliyor. Türkiye'nin de yabancı yatırımcıları çekmek için kullanabileceği en önemli araçlardan biri. Sinpaş olarak, gayrimenkul yatırım ortaklığı konusunu çok önemsiyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servet GYO borsa yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN