Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ofis projeleri yatırımcının yeni gözdesi

Konutta en parlak 5 yılını yaşayan büyük şehirler, 2013'te ofis projeleriyle rekora koşacak. SABAH çok kazandıracak projeleri araştırdı. Yeni trende uygun yapılaşan Cendere Yolu ve Kavacık gibi lokasyonlar 2013'e damga vuracak

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Son yıllarda başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde konut üretiminde yaşanan patlama, ofis projelerini de tetikledi. Modern, dünya çapında ofis projeleri birbiri ardına devreye alınıyor. Sözünü ettiğimiz bu yatırımlar, kullanım için olduğu kadar yatırım amaçlı da rağbet görüyor. Birçok uluslararası firmanın bölgesel operasyon merkezini İstanbul'a taşıması şehirdeki üst segment ofis ihtiyacını artırdı. Bu da sektörde proje sayısının yükselmesine neden oldu. Kiracı talebi, özellikle gelişmiş bir altyapıya ve verimli tasarıma sahip A tipi ofis binalarına yöneldi. Son yıllarda ofis pazarının yabancı yatırımcılar ve geliştiriciler için çekiciliği de giderek arttı. Bu artışın 2013'te de devam etmesi bekleniyor. Ancak, kat bazında gerçekleştirilen satış uygulaması, global yatırımcılar için fırsat olabilecek varlıkların önünde önemli bir bariyer olarak öne çıkmaya devam ediyor.

2013 Ofis yılı

Geniş metrekareli ofislere ihtiyaç arttıkça lokasyon trendleri de değişim gösterdi. Artık şehir merkezleri kadar Cendere Yolu, Kavacık, Ümraniye gibi bölgelere de talep var. Bu bölgelerde İstanbul'un ofis ihtiyacına tam kapasite hizmet verecek modern iş merkezlerinin yapılması lokasyon değişikliğinin gerçekleşmeye başladığını gösteriyor. 2013'ün 'ofis yılı' olacağını belirten uzmanlara göre bu trend 2014'te de devam edecek.

Arz 2015'te 4.5 milyon m2 olacak
2012 itibarıyla İstanbul'da A tipi toplam ofis arzı 3.1 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul A sınıfı ofis arzının 2015 sonunda yaklaşık 4.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. 2012'de A sınıfı ofislerde ortalama metrekare kira fiyatı 35 dolar civarındayken bu rakam B sınıfı ofislerde 16 dolar seviyelerinde seyretti.

BULVAR 216
Özak GYO'nun Ataşehir Finans Merkezi'nde inşa ettiği Bulvar 216 projesi, 8 katlı tek blokta 31 ofis ve 35 dükkândan oluşuyor. 100 ila 2 bin metrekare arasında değişen ofis seçeneğinin bulunduğu projede, dükkânların büyüklüğü ise 100 ila 3 bin metrekare arasında değişiyor. Emlak Konut GYO ile ortak üretilen projenin, bu ay içinde satışa çıkması bekleniyor.

HELİS BEYAZ OFİS
Helis Yapı'nın Kartal'da inşa ettiği Helis Beyaz Ofis, 8 katlı 2 blokta 65 ofisten oluşuyor. Projede, 120 ila 320 metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri bulunuyor. Satışa sunulan 160 metrekare büyüklüğündeki ofislerin fiyatları ise 660 bin ila 740 bin TL arasında değişiyor. Her katta 50 metrekare kat bahçesi bulunan projede ofisler, 2-7 bin TL fiyatlarla kiralanıyor.

LAPİS HAN
Gürallar
Yapı'nın Kartal'da inşa ettiği Lapis Han projesinde, 160 ofis ve 22 mağaza yer alıyor. 57 ila bin metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunulan projede, metrekare fiyatları 5 bin 300 TL'den başlıyor. Kat bahçeleri bulunan projede kapalı yüzme havuzu, fitness salonu gibi sosyal olanaklar da var.

NİDA KULE
Tahincioğlu Gayrimenkul'ün İstanbul Göztepe'de inşa ettiği Nida Kule'de satışlar tamamlandı. 29 katlı projede ofislerin kiralama süreci ise devam ediyor. 29 bin metrekarelik bir alanda yer alan ofislerin metrekaresi 25 ila 30 dolar arasında değişiyor. Nida Office Tower'da masaj, kuaför, bisiklet parkı, restoran, kafeterya, spor salonu ve kuru temizleme gibi hizmetler bulunuyor.

VARYAP GRAND TOWER
Varyap
Meridian'in 61 katlı kulesi Varyap Grand Tower, ofis ve otel bloku olarak tasarlanmış. Toplam 412 bağımsız ünite bulunan ofis katlarında, 55 ila 79 metrekare arasında farklı ofis seçenekleri sunuluyor. Fiyatlar, 448 bin 500 ila 686 bin 500 TL arasında farklılık gösteriyor. Kapalı otopark bulunan projede sauna, fitness salonu, açık ve kapalı yüzme havuzu gibi sosyal olanaklar var.

CAPITAL TOWER
Mutlu İnşaat, Uzman İnşaat ve Miltaş İnşaat Ortaklığı'nın Güneşli'de hayata geçirdiği Capital Tower'da, 16 katlı tek blokta 100 ofis ve 4 showroom bulunuyor. 126 ila 248 metrekare arasında farklı büyüklüklerde ofis seçeneği sunulan projede, metrekare fiyatları 5 bin 286 TL'den başlıyor. Kat bahçeleri sunulan projede, peşin alımlarda yüzde 5 indirim uygulanıyor.

İSTANBLOOM
Esin Yapı'nın Zincirlikuyu'da inşa ettiği 46 katlı İstanbloom projesinin 34 katı konut, 3 katı penthouse, 3 katı ofis, 2 katı teknik ofis ve sosyal kat ve 4 katı ise otopark olarak planlandı. 10 adet home ofis bulunan projede 1+1 ve 2+1 tipi seçenekler mevcut. Home ofislerin metrekare fiyatı ise 6 bin 500 ila 7 bin 500 dolar arasında değişiyor.

RİTİM İSTANBUL OFİS
Dumankaya İnşaat'ın İstanbul Maltepe'de inşa ettiği Ritim İstanbul projesi, akıllı ofis ve home ofisler ile banka ve sigorta şirketlerinin yer aldığı işyerleri ve 147 mağazaya ev sahipliği yapan AVM'den oluşuyor. 43 ila 180 metrekare arasında farklı büyüklüklerdeki home ofislerin fiyatları ise 197 bin TL'den başlıyor. Üst limit ise 888 bin TL. Özel güvenlik, resepsiyon/sekreterlik hizmeti, arşiv odaları, kopyalama merkezi, IT hizmetleri, otopark ve vale parkı gibi hizmetler sunulan projede, özel bekleme alanları, ofis temizliği, kuru temizleme, terzi, lostra, cam/çilingir hizmetleri, tadilat ve tamirat hizmetleri de var.

NEF KAĞITHANE 11
Timur Gayrimenkul'ün Kağıthane'de inşa ettiği Nef Kağıthane 11 projesinde, konutların yanı sıra 6 katlı oluşan ofis bölümleri de bulunuyor. Standardı 80 metrekare olan ofisler, ihtiyaca göre istenilen büyüklüğe çıkarılabiliyor. Projede kafe, restoran ve sanat merkezi gibi mekânlar da yer alıyor.

KAĞITHANE OFİSPARK
Tekfen'in İstanbul Kağıthane'de inşa ettiği Kağıthane Ofispark'ta, 76 bağımsız birim bulunuyor. Dört blok olarak A sınıfı ofis konseptiyle inşa edilen projede, ofislerin büyüklüğü 230 ile bin 600 metrekare arasında. Metrekare fiyatları ise 3 bin 900 ila 4 bin 200 dolar arasında değişiyor.

NEF OFFICES 09
Timur Gayrimenkul'ün İstanbul 4 Levent'te inşa ettiği Nef Offices 09 projesinde, 14 katlı iki blokta 362 ofis bulunuyor. 52 ila bin 368 metrekare arasında farklı ofis seçenekleri sunulan projenin yüzde 90'ı satılmış. Ofislerin metrekare satış fiyatı ise 5 bin 400 dolardan başlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ofis projeleri yatırımcının yeni gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN