Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşümün finansmanı bulundu

Giriş Tarihi: 22.4.2013

2B'den beklediği geliri alamayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümün finansman sıkıntısını "Arsa temin modeli" ile çözecek

6 Nisan'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci yıkım atağı ile devam eden kentsel dönüşüm için aranan finansman bulundu. 2B'den beklediği geliri alamayan Bakanlık, "Arsa temin modeli" ile dönüşümde belediyelere kaynak aktaracak. Bakanlık, kentsel dönüşüme konu arazilerin, bir kısmına konut bir kısmına da hasılat getirici projeler yapacak. Elde edilen gelirle, vatandaşın hak ediş parası ödenecek. Modeli bir an önce uygulamak isteyen Bakanlık, ilgili kuruluşu İller Bankası kanalıyla ilk etapta Esenler ve Gaziosmanpaşa belediyeleriyle görüştü. İlk anlaşma, Esenler Belediyesi ile yapıldı. Esenler'de, Başbakan Erdoğan tarafından 5 Ekim'de yıkımı gerçekleştirilen, yaklaşık bin 300 hak sahibinin bulunduğu alanda model hayata geçirilecek.

İLBANK'TAN DESTEK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde İller Bankası'nı daha aktif kullanmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, bankanın elindeki arazilerin hasılat paylaşımı modeliyle satışa çıkarılarak, dönüşümde belediyelere kaynak aktarılması için çalışma yapılıyor. İller Bankası, geçtiğimiz günlerde Elazığ'daki arsasını bu yöntemle 22 milyon lira civarında rakamla ihaleye çıkardı. Bankanın Maltepe ve Tuzla'daki arazilerinin de aynı şekilde ihalesi yapılacak. Bu arsalarda ticaret+ konut niteliğinde projeler geliştirilecek. Hasılat paylaşımı modelini Anadolu'da yaygınlaştırmak isteyen İller Bank, portföyüne yeni arsalar eklemek için çalışmalarını sürdürüyor.

MODEL NASIL UYGULANACAK?
Arsa temin modeline göre, bir belediye, kentsel dönüşüm kapsamında 100 dönümlük arazi üzerinde anlaşma sağladıysa finansman desteği alacak. Bakanlık, arazinin bir bölümünü hak sahiplerinin konut ihtiyacına ayırırken, bu konutların finansmanı için de kalan arazide hasılat getirici projeler yürütecek. Konut ile hasılat getirici projeler aynı dönemde başlayacak. Hasılattan elde edilen gelirle, hak sahiplerinin hak edişleri ödenecek.

BELEDİYEYE KREDİ VERİLECEK
Bakanlık, belediyelere kredi desteği de sağlayacak. Belediyelerde herhangi bir finansman açığı doğmaması için vatandaşa vereceği konutun proje maliyeti kadar İller Bankası'ndan kredi tahsis edilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşümün finansmanı bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN