Avrupa'nın en yükseğine Ant Yapı imzası

Ant Yapı, Moskova'da inşa ettiği 300 metrelik kulelerin ardından, 335 metre yüksekliğinde bir gökdelenle kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. 371 milyon dolarlık proje Avrupa'nın en yüksek binası olacak

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Bugüne kadar ürettiği 5 milyon metrekarenin üzerindeki lüks konut, otel, residence, gökdelen projeleriyle adından söz ettiren Ant Yapı, Rusya'da dev projelere imza atıyor. Her yıl yayınlan ENR listesinde, dünyadaki en büyük 100 inşaat firması arasına yer alan şirket, Rusya'da yaklaşık 22 şantiyede 2.24 milyar dolarlık proje geliştiriyor. Moskova'nın yeni ticaret merkezi ve gökdelenler kompleksi olan Moscow City bölgesinde, "Federation Towers" ve "Moscow ve St. Petersburg Towers" projelerinin ardından 335 metre yüksekliğinde yeni bir gökdelen daha inşa ediyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okay, Avrupa'nın en yüksek binası unvanını taşıyan 300 metrelik Moscow Tower'dan sonra, 335 metre yüksekliğindeki Plot 16 Oko City bittiğinde, Ant Yapı'nın kendi rekorunu kıracağını söyledi.

Şubat 2015'te bitecek
371 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen projede, 85 katlı rezidans ve 49 katlı ofis bloku bulunuyor. 2010 yılında inşaatına başlanan projenin Şubat 2015'te bitirilmesi hedefleniyor. 264 bin metrekare proje alanına sahip olan ve Moskova'nın en ayrıcalıklı binası olması hedeflenen Plot 16-A'da yaşayacak olanlann, en iyi hizmeti alabilmeleri için tasarlanan fitness center, sauna, yüzme havuzu, gece kulübü gibi birçok sosyal tesis alanı da proje kapsamında yer alıyor. Yaklaşık 120 bin metrekare A sınıfı ofis alanından oluşan 49 katlı ofis binası ise dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan Moskova'nın, hızla büyüyen iş dünyasına hizmet verecek.

Türkmenistan'da milyon dolarlık iş
Mehmet Okay, Almanlar'la ortak yenilenebilir enerjiye adım atacaklarını açıkladı. Okay, "AntMT ve Ant Çevre şirketlerini kurduk. Çöp, bitki atıklarını enerjiye dönüştüreceğiz. Bu kapsamda Türkmenistan'da 100 milyon dolarlık iş aldık" diye konuştu.

Yeni projeler yolda
Ant Yapı, yurtiçi yatırımlarına da hız kesmeden devam ediyor. Mehmet Okay, 3 yeni projede sona yaklaştıklarını kaydetti. Bunlardan ilkinin Beylerbeyi'ndeki yatırımları olduğunu vurgulayan Okay, şu açıklamayı yaptı: "160 dönümlük Beylerbeyi projemiz 300 milyon dolarlık bir yatırım. 130 konuttan oluşan kent villası yapacağız. Basın Ekspres Yolu'nda 200 konut ve ticari ünitelerden oluşan projemiz satışa çıkacak. Libadiye'de ise 100 milyon dolarlık yatırımla 300 ünitelik ofis yapacağız."

250
bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilen Sochi Olimpiyat Köyü projesinde, 3 bin 600 odalı otel ve 3 yıldızlı bir apart otelin yanı sıra 110 bin metrekarelik temalı yeşil alan yer alacak. Apart otel, olimpiyatlardan sonra konuta dönüştürülecek. 120 bin metrekarelik inşaat alanına sahip projenin ağustosta teslim edilmesi planlanıyor.

ANT Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Tokman, Rusya'da yeni hedeflerinin sosyal konutlar üretmek olduğunu söyledi. Tokman, ülkede konut fiyatlarının metrekare bazında 3 bin ila 10 bin dolar arasında değiştiğini, garaj fiyatlarının da 150 bin dolardan başladığı bilgisini verdi. Tokman, "2008 öncesi Rusya'da konutlar peynir ekmek gibi satılıyordu. Krizle birlikte satışlar durdu. 2010'dan sonra ise toparlanma sürecine girdi. Fiyatlar ve satışlarda attış var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın en yükseğine Ant Yapı imzası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN