Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaatçılar 'Büyükkarıştıracak'

Kırklareli'nın Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesi, 3'üncü havalimanı ve köprü ile Kanal İstanbul'a yakın olduğu için İstanbullu müteahhitlerin yeni gözdesi oldu

Giriş Tarihi: 14.6.2013
İstanbul'a kurulacak yenişehirlerin yanı sıra 3'üncü havalimanı, 3'üncü köprü ve Kanal İstanbul gibi projelerden etkilenecek bölgeleri yakın takibe alan müteahhitler gözünü Büyükkarıştıran'a dikti. İstanbul'a yakınlığıyla dikkat çeken Lüleburgaz'a bağlı Büyükkarıştıran beldesi İstanbul'da hayata geçirilecek dev projelere de sadece 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bunun yanı sıra Halkalı- Kapıkule Yüksek Hızlı Tren hattı sayesinde de beldenin İstanbul'la mesafesi ise 35 dakikaya inecek. Bu potansiyeli gören müteahhitler, beldede hem bireysel olarak arazi satın alıyor hem de belediyenin hazırladığı 'Kuzey Kent' kentsel tasarım projesiyle ilgileniyor. Sanayi alanlarının ıslah alanlara dönüştürülmesi ve lojistik alanların da imara açılmasıyla belde önemli bir konum kazandı. Yeni yerleşim ve konut alanlarına duyulan ihtiyaç nedeniyle belediye de 'Kuzey Kent Projesi'ni planladı.

Avrupa'ya açılan kapı

Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü Karaman, toplam 66 hektarlık alanda hazırladıkları projeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Kuzey Kent Projesi İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı olacak. Vatandaşa ait arsaların bulunduğu bu alanda, kentsel tasarım projesi hazırladık. Yatırım dahilinde 57 yüksek katlı, 350'ye yakın da az katlı bina olacak. Biz belediye olarak alanın altyapısını hazırlıyoruz. Belediye hizmet alanlarında da bir otel, alışveriş merkezi, okul ve cami olacak. Arsa sahibi vatandaşlar da konutların inşası için müteahhitlerle kat karşılığı anlaşacak. Ancak, inşaatlar bizim hazırladığımız tasarıma göre yapılacak."

Hızlı trenle İstanbul'a yakınlaşıyor
Halkal ı-Kapıkule Yüksek Hızlı Tren Hattı, Büyükkarıştıran'ın İstanbul'la mesafesini 35 dakikaya indirecek. İnşaat çalışmaları süren hat, Tekirdağ Çerkezköy, Misinli'den sonra Kırklareli sınırlarına girecek. Büyükkarıştıran'dan geçip Edirne'ye ulaşacak. Bölgenin değerinin bu yatırımlarla katlanacağı belirtiliyor.

15 bin kişi yaşayacak
Halen proje aşamasında olan Kuzey Kent'te 15 bin kişinin yaşaması bekleniyor. Karaman, "İstanbul'dan birçok müteahhit gelip vatandaşlarla masaya oturdu. Projenin yüzde 50'sini İstanbullu müteahhitler yapacak" dedi. İstanbul'a 120 kilometre uzaklıktaki beldenin nüfusu ise 8 bin civarında bulunuyor.

Arsa fiyatları tavan yaptı
Karaman, Büyükkarıştıran'ın İstanbul'da hayata geçirilecek dev projelere yakınlığına dikkat çekti. Başkan Karaman, "Beldemizde imarı hazır olan arsaların metrekare fiyatı 30 ila 100 dolar arasında değişiyor. Bundan 10 yıl önce fiyatlar beşte bir oranında daha ucuzdu. Kuzey Kent Projesi tamamlandıktan sonra da bölgenin değerinin daha çok artmasını bekliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatçılar 'Büyükkarıştıracak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN