Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayat Bebek'te yaşayana güzel

İstanbul'un en pahalı, yaşanabilir ve eğitimli semtleri sıralamasında 1'inci Bebek, 2'nci Gümüşsuyu, 3'üncü ise Etiler oldu

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin ile Sosyoekonomik Derecelendirme'nin (SED) 71 ilçe ve 481 mahalleyi refah, yaşanabilirlik ve kültürel düzey açısından derecelendirdiği çalışmanın sonucu açıklandı. Buna göre, Türkiye'nin A plus (+) şehri olan İstanbul'un en pahalı, en yaşanır ve en eğitimli semtleri sıralamasında Bebek birinci, Gümüşsuyu ikinci, Etiler ise üçüncü oldu. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli başta olmak üzere Türkiye'nin önde gelen büyükşehirlerinde yapılan araştırma, 2013 yılı birinci yarı verilerinden ilçe ve mahallelerin göreli sosyoekonomik dereceleri ile sıralamalarını detaylı bir şekilde gösteriyor. A plus (+) şehir sıralamasında İstanbul'un ardından İzmir ve Adana geldi.

A plus İstanbul

2013 yılının ilk 6 ayının verilerini ortaya koyan SED raporuna göre, ilk üç mahalle ise Kandilli, Arnavutköy ve Florya oldu. Bu bölgeler son 5 yılda A'dan A+ derecesine yükseldi. İstanbul'da A derecesiyle listeyi takip eden 17'nci ve 18'inci mahalleler de Şişli'nin Harbiye ve Beykoz'un Acarkent mahalleleri oldu.

En hızlısı Fikirtepe
Üst sıralardaki bölgeler yerlerini korumakta daha dirençli olurken alt sıralardaki bölgelerde kıyasıya bir mücadele bulunuyor. 2007'den bu yana derecelendirme çizelgesinde oldukça hızlı çıkış yapan mahalleler göze çarpıyor. Fikirtepe ve Sancaktepe bölgeleri bu özellikle başı çekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat Bebek'te yaşayana güzel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN