Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartal tamam, sırada Fikirtepe var

Başarır İnşaat rotasını kentsel dönüşüm projelerine çevirdi. İlk durak ise Fikirtepe

Giriş Tarihi: 7.8.2013
Türk gayrimenkul sektöründe şimdiye kadar orta ve üst sınıfa hitap eden projeler geliştiren Başarır İnşaat, kentsel dönüşümle de yakından ilgileniyor. Başarır İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır, "Kentsel dönüşümle birlikte ortaya arsa ve konut arzı çıktı. Bundan sonra İstanbul'un dışına doğru yapılan göç, içe doğru olabilecek" dedi. Kentsel dönüşüm kapsamında Yakacık ve Kartal'da birkaç araziyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü anlatan Başarır, "Buradaki arazilerle ilgili büyük bir aşama kaydettik. Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra, muhtemelen bu senenin sonu gibi başlayabiliriz. Bölgeye değer katan, birçok kesime hitap eden projeler geliştireceğiz" dedi.

YÜZDE 50 KAZANDIRDI
Fikirtepe'de hâlâ belirsizliğin sürdüğünü dile getiren Alptekin Başarır, "Bizim de bölgede görüştüğümüz arsa ve ev sahipleri var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planlarını onayladı. Bu aşamadan sonra çalışmalarımıza hız vereceğiz" diye konuştu. Satışı devam eden Helenium Wings'le ilgili bilgi veren Alptekin Başarır, "1 Haziran 2012'de lansmanını yaptığımız Helenium Wings, yatırımcısına yüzde 50 kazandırdı. Daha somut bir örnek vermek gerekirse 200 bin TL'lik bir daire en az yüzde 50 prim yaparak, 300 bin TL seviyesine geldi. Helenium Wings, metrekaresi bin 800 TL'den satışa çıkmıştı. Şimdilerde ise metrekare fiyatları 2 bin 600 TL'yi gördü. Helenium Wings'in yüzde 80'inin satışını tamamladık. Yüzde 20'si için ise tüketicilere çok cazip ödeme koşulları sunuyoruz" dedi. Helenium Garden projesinde 80'in üzerinde daire satışı gerçekleştirdiklerini kaydeden Başarır, "Metrekaresi bin 800 ila bin 900 TL arasında iken şimdilerde 2 bin 200 TL'yi gördü. Helenium Garden toplamda 280 daireden oluşuyor. Şimdiye kadar projenin yaklaşık yüzde 50'sinin satışını tamamladık" diye konuştu

SUUDİLER ŞEHİR OTELİ YAPACAK
Alptekin Başarır, Hellenium Garden projesine yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Bu ilginin temel sebebinin Suudi Arabistan'a açtıkları satış ofisinin olduğunun altını çizen Başarır, şöyle konuştu: "Helenium Wings'in yüzde 8'ini Suudi Arabistanlılara sattık. Helenium Garden'ın 1 bloğunun satışı ya da kiralanması ile ilgili Suudi yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Arap yatırımcılar bu bloğa şehir oteli yapmak istiyorlar. Böylece, yurtdışından ülkemize hastalarının yanında refakatçi ya da uzun süreli ticaret ziyareti yapan turistler tarafından ilgi göreceğini düşünüyoruz."

HES'E 50 MİLYON $'LIK YATIRIM
Türkiye'de sadece gayrimenkul değil, enerji sektöründe de yatırımlarının devam ettiğini söyleyen Alptekin Başarır, bu alana toplam 50 milyon dolara yakın bir yatırım yaptıklarını kaydetti. Başarır, "İnegöl ve Osmaniye'de toplam 30 milyon dolarlık iki santralimiz sene sonunda faaliyete girecek. Önümüzdeki ay da 20 milyon doların üzerinde yatırım yaptığımız Erzurum'da bir santralimizin temelleri atılacak" dedi.

MÜTEKABİLİYETTE İYİLEŞTİRME YAPILMALI
Alptekin Başarır, Türkiye'de Mütekabiliyet Yasası'nın tam olarak rayına oturmadığını söyledi. Başarır, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'den konut almak isteyen yabancı yatırımcıların önünü açan yasada iyileştirme yapılması gerekiyor. Kâğıt üzerinde yazılanların, pratikte de uygulanıp, ülkemize daha çok döviz girmesi mümkün olabilir. Tapusunu alan yabancı yatırımcı evinde oturmak ya da işlem yapabilmek için 4 ay beklemek zorunda. Bu sorunun çözülmesiyle birlikte daha çok yabancı yatırımcının ülkemize ilgi göstereceğini düşünüyorum."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartal tamam, sırada Fikirtepe var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN