Stüdyo daireye 'otel ayarı' geldi

Giriş Tarihi: 11.9.2013

Yeni yapı yönetmeliğiyle stüdyo dairelerdeki istismarın önüne geçilecek. Bu konutlar artık otel ya da pansiyon olarak kullanılamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı stüdyo dairelere 'ayar' getirdi. 8 Eylül'de yayımlanan 'Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'ne göre artık 1+0 olarak bilinen stüdyo dairelerdeki istismarın önüne geçilecek. Bu konutlar artık otel ya da pansiyon olarak kullanılamayacak. Stüdyo dairelerin bundan sonra yasaklandığı yorumlarına karşılık bakanlıktan "Yasaklanması değil yeniden tanımlama söz konusu" açıklaması geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Bülent Ercan, "Konutun yeniden tanımı yapıldı. Yeni düzenlemeye göre tek odalı konut yapılması durumunda yatak odasının niş veya kapıyla ayrılması zorunlu kılınacak. Aksi halde ruhsat verilmeyecek" dedi. Ercan, konutların ticari amaçlı, otel ya da pansiyon gibi kullanılmasını önlemek için bu düzenlemenin gerekli olduğunu söyledi.

27 met reka re zorunluluğu

Yeni düzenlemeye göre, en küçük dairede oturma odası en az 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekare olacak. Böylece bir daire toplamda 27 metrekareden daha küçük olamayacak.

Konutla otel ayrıldı
Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Bakanlık, istismarların önüne geçmek için standartları belirledi. Konut ve ticareti birbirinden ayırdı" dedi. Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise, "Bu ve benzeri düzenlemeler standart oluşturmak açısından önemli" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stüdyo daireye 'otel ayarı' geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN