Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçak bina yapan yandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Kanunu'nda yapacağı yeni düzenlemeyle kaçak yapılara ağır para cezaları uygulayacak. Ruhsatına uygun hareket etmeyen müteahhit, bundan sonra iki kere düşünecek

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ruhsatsız ve kaçak yapılara ağır cezalar uygulamaya hazırlanıyor. Bakanlık, İmar Kanunu'nda yapacağı düzenlemeyle, kaçak veya ruhsata aykırı yapıları yıktırmayanlara emlak vergisine esas bina değeriyle belirlenen rayiç değer ortalamasının yüzde 5'i ila 10'u arasında cezai işlem uygulayacak.

30 gün süresi var

Yapı sahibine, mevzuata aykırılığının tespitinden itibaren 30 gün süre verilecek. Bu sürede ya ruhsat alınacak ya da yapı ve bölümleri ruhsata uygun hale getirilecek. Kaçak yapılar ise ya yıkılacak ya da yapının bölümleri veya mekanlarının ruhsat eklerine uygun kullanımı sağlanacak. 30 gün içinde bunları yapmayan yapı sahiplerine sürenin dolduğu tarihten başlamak üzere mevzuata aykırılığı sürdürdüğü her yıl için valilikçe idari para cezası uygulanacak. Ceza, binanın mevzuata aykırı yapılan veya kullanılan kısımlarının alanı üzerinden hesaplanacak ve peşin tahsil edilecek. Mevzuata aykırılığın giderilmemesi halinde bu cezalar her yıl için belirlenen yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

Rayiç değer dikkate alınacak

Kanunda yapılacak düzenleme yürürlüğe girdiğinde, cezalar, emlak vergisine esas bina değeriyle lisanslı taşınmaz değerleme uzmanlarının belirlediği bedel tespiti esasları dikkate alınarak rayiç değer ortalamasının yüzde 5 ila 10 arasında olacak. Kullanma izni alınmamış yapılarda ise bu oran, emlak vergisine esas bina veya arsa değeriyle bakanlıkça her yıl için belirlenen yapı yaklaşık maliyetine esas birim fiyat üzerinden tespit edilen yapı değerinin toplanmasıyla bulunacak.

Kentsel dönüşüme kaynak

Bakanlıkça tahsil edilen cezaların tamamıyla ilgili idarelerce tahsil edilen cezaların yüzde 50'si imar ve kentsel dönüşüm hizmetlerinde kullanılmak üzere Bakanlığın 'Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı'na yatırılacak. Bu hesaplardan, bakanlıkça belirlenen usul ve esaslar doğrultusundaki imkânlar dahilinde, sertifikalı yeşil bina ve yöresel mimariye uygun yapı inşa edenler, binalarını enerji verimli hale getirmek üzere esaslı tadilat yapanlar, yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak kendi enerjisini üreten bina yapanlarla inşa edilecek ekolojik bina ve yerleşmeler için mali destek sağlanabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçak bina yapan yandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN