Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji Kimlik Belgesi olmayan bina satılamayacak

Giriş Tarihi: 1.11.2013

Binalarda 'Enerji Kimlik Belgesi' şartı 2017 sonuna kadar devreye girecek. Belgeyi almayan bina satılamayacak

Enerji Performansı Yönetmeliği'yle yeni binalara getirilen kimlik belgesi zorunluluğu 2017 sonunda devreye girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında yeni inşa edilecek binalarda da bu belgenin alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Bakan Bayraktar, "Enerji Kimlik Belgesi (EKB) bulunmayan eski binaların 2017 yılı sonuna kadar mutlaka bu belgeyi alması gerekiyor. Bu tarihe kadar belgesini alamayan binalar, tapuda görülecek. Dolayısıyla bunların satışı zorlaşacak" dedi.

120 BİN BİNA ENERJİ DOSTU

Bakanlık verilerine göre, Türkiye'de eski binalardan sadece 814 müstakil konut, 4 bin 371 apartman, 21 rezidansın enerji kimlik belgesi bulunuyor. Yeni binalardan da 12 bin 289 müstakil konut, 95 bin 880 apartman, 678 rezidans bu belgeye sahip. Uygulama yaygınlaştığında 6.75 milyar dolarlık tasarruf sağlanması bekleniyor.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?
Enerji kimlik belgesi, bir binanın enerji ihtiyacı ve tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri, ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor. Belgeyi, sanayi alanlarında üretim faaliyetleri yürüten, planlanan kullanım süresi 2 yıldan az olan, toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altındaki tüm binaların alması zorunlu tutuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Kimlik Belgesi olmayan bina satılamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN