Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arz-talep dengesi dikkate alınmalı

GYODER Başkanı Aziz Torun gayrimenkul sektörünün arz talep dengesine dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "İleride bir arz fazlası oluşabilir" uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 2.12.2013
Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, talebin konut arzındaki büyümeyi karşılayamadığını ve sektörde maliyetlerin çok yükseldiğini belirtti. Torun, "Türkiye'de konut sektöründeki büyüme aynı hızla devam ederse önümüzdeki yıllarda bir balon riski var" dedi. Torun, "Arzdaki büyümeye karşılık talepteki büyümenin kolay kolay artacağı görünmüyor. Bu da ilerde bir arz fazlasına neden olabilir. O nedenle sektörün bunu göze alarak davranması lazım" şeklinde konuştu. İstanbul'da konut fiyatlarının bu kadar yüksek olmasında maliyetlerin özellikle arsa fiyatlarının çok yüksek olmasının yattığını dile getiren Torun, "Arsa maliyetlerine bir de rekabet nedeniyle reklam ve pazarlama maliyetleri eklendi. Bu reklam giderleri normalde inşaat sektörü için çok fazla. Bir de satışlar çok uzun 60 aya kadar satış gerçekleşiyor. Tüm bunları birleştirdiğimizde maliyetler satın alma gücünü aşan bir noktaya geliyor. Bunun da gelecekte bir balon riski oluşturacak faktör olarak ele alınması lazım" ifadesini kullandı.

2013'te hedef tutmadı

Torun, bu yıl öngörülen hedeflerin şaştığını, enflasyon, büyüme ve cari açık konusunda hedeflerin pek tutturulamadığını belirtti. Başkan Aziz Torun, ülke geneli için 2013 hedeflerinin tutturulamamasının gayrimenkul sektörüne de olumsuz yansıdığına işaret etti. Torun, "2014 yılı enflasyon ve büyüme konusunda ortaya konan hedeflerin tutturulamayacağı inancını doğurdu. Bu nedenle de hem yatırımcının hem de tüketicinin tedbirli olması gerekiyor" diye konuştu.

"İranlılar daha çok gayrimenkul edinecek"
Torun, İran'a uygulanan ambargonun kalkmasının ve Türkiye'nin Kuzey Irak ile enerji anlaşması yapacak olması gelişmelerinin Türkiye açısından önemli faktörler olduğunu belirtti. Torun, "Bundan sonra İran'daki insanların alım gücü artacak. Zaten Türkiye'ye ilgililer. Bu nedenle İran ile ambargonun kalkması sektör açısından da çok önemli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arz-talep dengesi dikkate alınmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN