Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esenler Selçuklu mimarisiyle dönüşecek

Giriş Tarihi: 2.12.2013

Esenler'deki 71 bin 830 metrekarelik alandaki yeni binalar, Osmanlı ve Selçuklu mimarisi esintileriyle inşa edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında afet riski taşıyan binaların yıkımları sürdürülürken, inşa edilecek yeni yerleşim yerleri için planlama ve tasarım çalışmalarına da başlandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle ilk balyozun vurulduğu Esenler Havaalanı Mahallesi'nde 71 bin 830 metrekarelik alandaki yeni binalar, Osmanlı ve Selçuklu mimarisi esintileriyle inşa edilecek. Bakanlıkça kent bütünü ve çevresi dikkate alınarak onaylanan imar planında, yaklaşık 2 bin 500 metrekare dini tesis, 8 bin metrekare ilköğretim alanı ayrılırken, bölgede yollar da genişletilecek. Kentsel dönüşüm kapsamındaki yeni yerleşimlerde özellikle tarihi Türk kenti kimliği bugüne göre yorumlanacak.

Merkeze meydan yapılacak
Özellikle meydan kavramına özel önem gösterilecek. Bu çerçevede Esenler'in merkezinde meydan yapılacak. Parkların yoğun olacağı bölgede, 41 bin metrekare yeşil alan için ayrılacak. Bakanlık, Başbakan Erdoğan'ın siluet uyarılarını da dikkate aldı. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen İstanbul silüet kararına göre, bölgedeki yapı yükseklikleri sınırlandı.

Evlerin yapımına yıl sonunda başlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu İlbank tarafından Havaalanı Mahallesi'nde yapılacak dönüşüm evlerinin inşası, bu ay başlayacak. Kâr amaçlı gayrimenkul modelinin uygulanacağı alanda 2 bin konut yapılacak. Bu konutların bin 400'ü hak sahipleri için, 600'ü ise finansman şeklinde olacak. Finansman konutlarından elde edilecek gelir, kentsel dönüşüme kaynak olarak aktarılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esenler Selçuklu mimarisiyle dönüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN