Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrole karşı gayrimenkul

Giriş Tarihi: 11.12.2013

GYODER Zirvesi'nde konuşan Başkan Torun, "Başka ülkelerin petrolü varsa bizim de gayrimenkulümüz var" dedi. Torun, Türkiye'nin gayrimenkul ihraç ederek önemli oranda döviz elde edebileceğini söyledi

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Gayrimenkul Zirvesi 13, GYODER Başkanı Aziz Torun'un açılış konuşması ile start aldı. Gayrimenkul sektörünün hızlı bir yasal düzenleme sürecine girdiğinin altını çizen Torun, şunları söyledi: "İnşaat, Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri. Sektör büyük bir değişim ve gelişim göstererek bugünlere geldi. Krizlerin patlak verdiği, faizlerin yüksek olduğu dönemlerde gayrimenkul yatırımı çok cazip değildi. Şimdi büyük bir gelişme sürecine girdik. Bu yolda bir kaza olmaması için kendimizi ve sektörü eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemelere adapte etmeliyiz" dedi.

Marka değerimiz 688 milyar $

Bugüne kadar sektörde sadece inşaat yapımıyla öne çıktıklarını söyleyen Torun, "Artık yeniliğe ve inovasona önem vermeliyiz. Marka şehirler yapmalıyız" şeklinde konuştu. Torun, şöyle devam etti: "Birçok şehir marka değeriyle öne çıkıyor. Biz de şehirlerimizi marka yapmalıyız. Amerika'nın marka değeri 1 trilyon dolar, Çin'in 6 trilyon dolar, Türkiye'nin ise 688 milyar dolar. Marka değeri olarak 18'inci sıradayız ama gelecekte önemli bir yere yükseleceğiz."

Topraklar yabancıya satılmıyor

10 ay içinde yabancıya 21 bin mülk satıldığını açıklayan Torun şu bilgileri verdi: "Toplam satışın içinde yabancı oranı yüzde 2'den 6'ya çıktı. Bunun desteklenmesi lazım. Artık hiçbir ürün rekabetsiz değil. Yaptığımız anket sonucuna göre, Türk halkı yabancıya satışı desteklemiyor. Bunu toprakları yabancıya satılması olarak görüyor. Oysa endişeye gerek yok."

2014'te 400 bin konut dönüşecek
Zirveye canlı yayınla bağlanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, gayrimenkul sektörünün son 11 yılda kamu ve özel yatırımlarla birlikte büyük ivme kazandığının altını çizdi. Bakan Bayraktar, "Gayrimenkul sektörü tüm dünyada oldukça önemli bir yere sahip. Türkiye ve dünya en büyük krizlerden her zaman gayrimenkul sektörü sayesinde çıkılmıştır. Sektör döviz girdisi bakımından da oldukça önemli bir yere sahip" dedi. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili rakamsal verileri de paylaşan Bakan Bayraktar, "2013 içinde 200 bin birim konutun dönüşüm hedefini aştık. Bu başarılı ivme ile 2014 sonuna kadar 400 bin bağımsız konut ve işyerinin dönüşümünü bitirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Balon riski yok, yüzde 7 büyüme var
Kentsel dönüşüm, konut faizlerindeki düşük seyir ve yabancıya gayrimenkul satışındaki artışın etkisiyle, inşaat sektörünün bu yılı yüzde 7 civarı büyümeyle tamamlaması bekleniyor. GYODER Başkanı Aziz Torun, "İnşaat sektörü 2013 yılını yüzde 6-6.5 büyümeyle kapatacak gibi görünüyor. Yeni ruhsatlarda önemli bir yavaşlama yok. Dolayısıyla 2014'te siyasi istikrar anlamında bir sürpriz olmazsa, sektörde büyüme yine yüzde 6'lar seviyesinde gerçekleşir" dedi. Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur da "KDV'nin yüzde 18 olmasının olumsuz etkilerinin, mütekabiliyet yasası gibi sektöre destek sağlayan bazı unsurlarla giderildiği görülüyor. Bu doğrultuda sektor olarak 2013'ü yüzde 6.5-7 büyümeyle tamamlarız. 2014'te ise yüzde 7-8 seviyesinde olur" diye konuştu.

Vatandaş destek veriyor
GYODER tarafından hazırlanan "Gayrimenkul Sektörü ve İstanbul Konut Piyasası Saha Araştırma Raporu"nda kentsel dönüşüm, mütekabiliyet ve konut satışı değerlendirildi. 5 bin kişiyle yapılan araştırmanın sonucuna göre, katılımcıların yüzde 80.5'i kentsel dönüşüme inanıyor ve destekliyor. İstanbullular dönüşümle ilgili yürütülen çalışmaları aynı zamanda başarılı buluyor. Kentsel dönüşümü desteklemeyenlerin küçük bir bölümü ise çıkar ve rant amaçlı olduğu düşüncesiyle dönüşümü reddediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrole karşı gayrimenkul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN