Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Divan Talya Otel'e yükseklik farkı

Giriş Tarihi: 15.1.2014 17:37

Antalya'nın 38 yıl önce açılan ve 8 ay önce kapanan ilk 5 yıldızlı oteli Divan Talya'ya Muratpaşa Meclisi'nden Büyükşehir Meclisine gönderilen maddede, 2 katı kaçak denilen davalık 7 katlı otelin bu katlarına Danıştay'ın kararını beklemeden yükseklik farkı verdi.

Antalya'nın 38 yıl önce açılan ilk 5 yıldızlı oteli Divan Talya, Mayıs 2013'te tadilat için kapanmıştı. 204 odalı Koç Topluluğu'na ait otel yenilenme süreci içine girmişti. Açık kaldığı 38 yıl boyunca yerli ve yabancı 3 milyon 200 bin misafire ev sahipliği yapan 7 katlı otelin 2 katının kaçak olduğu iddiasıyla mahkemeye taşınmıştı. Antalya 2. İdare Mahkemesi'ndeki davanın görülmesine Danıştay'da devam ediliyor.

Mahkemeden yükseklik 17.50 metre kararı çıkmasına rağmen Muratpaşa Belediyesi'nin 4 Aralık 2013 tarihli meclisinde yükseklik 20.50 yapılmıştı. Muratpaşa Belediye Meclisinin Büyükşehir meclisine gönderdiği madde bugün görülen toplantıda, imar komisyonunda görüşüldükten sonra, bir görüş bildirilmeden kat yüksekliğini 25.50 metre olarak değiştirilip Muratpaşa Belediyesi'nin son planını onaylandı.

Büyükşehir Belediye Meclisinin bu kararı ile otelin yıkılması gereken kaçak 2 katının korunmaya çalışıldığı öne sürüldü.

VEHBİ KOÇ O OTELDE VEFAT ETMİŞTİ

38 yıllık geçmişiyle Antalya'da turizm tarihinde önemli bir yer edinen Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu'nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya'nın 609 numaralı odasında hayata veda etti. O günden bu yana merhum Koç'un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç'un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Divan Talya Otel'e yükseklik farkı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN