Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikirtepe'deki sembol olan ev için anlaşma sağlandı

Fikirtepe'de ‘koca arazinin ortasında tek başına kalan ev', kentsel dönüşümdeki sorunların simgesi olmuştu.

Giriş Tarihi: 6.5.2014 11:44
Bu ev için nihayet anlaşma sağlandı, ancak 61 projeden hâlâ sadece 3'ü için inşaat izni alındı.

İstanbul'da Kentsel dönüşümün simgesi haline gelen Fikirtepe'de, imar planları tamamlandıktan sonra 61 adada yapılacak projelerden sadece 3 tanesi inşaat ruhsatı alabildi. Kalan 58 adada mal sahipleri ile müteahhitler anlaşamadı. Bazı projeler tek bir mal sahibinin 'hayır' demesi yüzünden sekteye uğradı.

Fikirtepe, Dumlupınar Mahallesi'ndeki örnek ise Fikirtepe'de yaşanan kafa karışıklığının simgesi oldu. Dumlupınar'da yaşanan olayda, inşaat projesi olarak ayrılan 'ada'da sadece bir ev ayakta dururken etrafındaki binaların hepsi yıkılmış durumdaydı.'Bireysel hareket ettik'

Bu tablo nasıl çıktığını hafriyat alanının ortasında tek başına kalan evin sahibi Alaaddin Demirel'e sorduk. Demirel, yaklaşık 1 ay önce müteahhitle anlaştıklarını ancak yıkım için hukuki prosedürün sürdüğünü söyledi. Evlerinin tek başına kalmasını ise şu şekilde açıkladı: "Fikirtepe'de bazı aileler bir araya gelerek hareket ettiler. Biz ise bireysel hareket ettik. Toplu görüşme yapanlar genelde projenin yarısı üzerinden anlaştı. Toplu anlaşma olduğu için bunlar duyuldu. Biz ise bireysel anlaştık. İki kişi arasında yapılan özel bir anlaşma olduğu için şartları açıklamak doğru olmaz."

'İmar planını bekledik'

Demirel, anlaşma için imar planlarının çıkmasını beklediğini söyledi: "Bazı hak sahipleri imar planını beklemeden anlaştı. Biz ise bekledik. 2.5 ay önce imar planları açıklandı. Askı ve itiraz süreleri derken süreç bitti ve yaklaşık bir ay önce resmi imzaları attık. Biz 5 varisiz. Müteahhit tarafından gerekli izinler alınıyor ve hukuksal prosedür devam ediyor. Bu süreç yüzünden ortaya tek başına kalmış bir ev görüntüsü çıkıyor." (VATAN)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikirtepe'deki sembol olan ev için anlaşma sağlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN