Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaatçılar Soma için kolları sıvadı

İnşaat sektörü, Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasında yaraları sarmak için kolları sıvadı. Dev firmalar, maddi yardımın yanı sıra bölgede proje geliştirmeyi de gündemlerine aldı

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Türk ekonomisinin istihdam lokomotifi konumundaki inşaat sektörü Soma'da yaşanan büyük maden faciasına kayıtsız kalmadı. Sektörün önde gelen firmalarının yöneticilerinden ardı ardına destek mesajları gelirken, bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması için tüm sektörlerde iş güvenliği harekatı başlatılması gerektiği vurgulandı. Bugüne kadar projelerinde önceliğin iş güvenliği olduğuna vurgu yapan sektör temsilcileri, "Bu elim olay bize insan hayatının ihmale gelmediğini bir kez daha gösterdi. Önceliğimiz insan hayatı. Projelerimizde bunu hiçbir zaman ikinci plana atmadık. Yasaların emrettiği her şeye harfiyen uyuyoruz. Şantiyelerimiz dünya standartlarında. İş sağlığı ve güvenliği konusunda nitelikli kadro istihdam ediyoruz. İnsan hayatının söz konusu olduğu hiçbir aşamada tasarruf söz konusu olamaz. Bundan sonra da bu konudaki titizliğimiz ve önceliğimiz daha da artacak" dedi. Sektörün önceliği ise Soma'ya yardım oldu. İnşaatçılar, mağdurların yaralarını sarmak için kolları sıvadı. Bölgeye maddi yardım yapacağını söyleyen de var, konut desteği verebileceğini söyleyen de... Sektörün devlerinin Soma ile ilgili yardım planları şöyle:
Kılıçoğlu Group Yönetim Kurulu Başkanı Talat Kılıç: Keşke iş güvenliğinin önemini böyle acı bir olayla tecrübe etmeseydik. Üç gündür içimiz kan ağlıyor. Biz Çorlu İşadamları Derneği ve Kılıçoğlu Grup olarak Soma'da hayatını kaybeden ve yaralanan işçi kardeşlerimiz için para yardımında bulunuyoruz. Elbette can kaybının yerini hiçbir şey dolduramaz. Ancak biz firma olarak bölgede inşaat yapmakta dahil olmak üzere her türlü desteğe hazırız.
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: Soma'daki facia bize tarifi mümkün olmayan büyük bir acı yaşattı. Yaşanan felaketten derin üzüntü duyduk. Biz grup olarak, iş ve işçi güvenliği konusunda çok hassas davranıyoruz. Yasalar ne diyorsa, harfiyen uyuyoruz. Çalışma Bakanlığı tarafından düzenli olarak sıkı kontrol ve denetimler yapılıyor.
Gedizler Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Gediz: Yaşandığımız bu felaket, iş güvenliğinin önemini bir kez daha acı şekilde bizlere hatırlattı. Maddi, manevi her türlü yardımla işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin yanında olmaya hazırız.
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir: Soma'daki elim kazada hayatını kaybeden tüm işçi kardeşlerimizin üzüntüsünü en derinden hissettik. İşçi yakınları ve bölge için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız.
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya: Yaşanan elim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ailelerine de başsağlığı diliyorum. Hep beraber madenci ailelerinin acısını paylaşmalıyız.

Gerekirse yaptırım olmalı


İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: Soma'da meydana gelen elim kaza, sadece madencilikte değil tüm sektörlerdeki iş güvenliğini bir kez daha gündeme getirdi. İnşaat sektörü de maalesef iş kazalarının yoğun yaşandığı bir sektördür. Çünkü emek odaklıyız. Bu nedenle bizler iş ve işçi sağlığı ile güvenliği konusunda bakanlığın uygulamaya koyduğu yasaları harfiyen yerine getiriyoruz. Çalışma ortamının güvenliğinin yanında, hatta daha fazla insan odaklı kazaların gerçekleşmemesi için çalışmalar yapıyoruz. Bunların başında işçilerin eğitimi geliyor. İnşaatta verilen emniyet kemeri, baret, eldiven vs. gibi tüm güvenlik malzemelerini yerinde ve kuralına göre kullanmak zorunludur. Hatta bunlar için gerekirse yaptırımlar bile konulmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatçılar Soma için kolları sıvadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN