Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz % 1'e inince senetle evi bıraktık

Giriş Tarihi: 20.10.2014

Konut satışlarının finansmanında dengeli bir modele geçildi. Faizlerin % 1'in altına inmesiyle eylülde senetle satışlar azaldı. Yüzde 66'yla rekor kıran senetle satış eylülde % 45'e geriledi

Faizler yeniden psikolojik sınır olarak kabul edilen yüzde 1'in altına gerileyince tüketici, senet yerine yeniden bankaların konut kredisine yöneldi. Emlak veri platformu REIDIN'in eylül ayı verilerine göre, Türkiye'de markalı konut projelerinden alım yapanlar arasında banka kredisi tercih edenlerin oranı yüzde 24'e tırmandı. Ağustosta bu oran yüzde 9 seviyesindeydi.

AĞUSTOSTA SENET PATLAMIŞTI
Ağustoste senetle satışlar ise zirve yapmıştı. Yıl içinde aylık bazda yüzde 50 seviyesinde seyreden senetle konut alımı, ağustosta yüzde 66'ya yükselerek rekor kırmıştı. Ancak eylülde senet, peşinat ve konut kredisi kullanımı yeniden dengeye oturdu. Verilere göre, eylülde peşinat oranı yüzde bir ay önceye göre yüzde 25'ten 32'ye yükseldi. Senet kullanım oranı yüzde 66'dan yüzde 45'e indi. Banka kredisi kullanımı ise yüzde 9'dan 24'e kadar çıktı. Böylece ev satışlarında dengeli bir finansman modeli oluştu. Senetli satışların yükselmesinin ardından İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, "Senet ve kredi oranının yarı yarıya olması gerekir, bu oran ideal değil" diyerek, senetle alım oranın yüksekliğine dikkat çekmişti. Senetle konut alımının yükseldiği ağustos ayında konut satışları da patlama yapmıştı. Faizlerin de yüksek olmasının etkisiyle ağustosta 105 bin 624 konut satışı gerçekleşmişti. Artış ise yüzde 25'i bulmuştu.

YÜZDE 0.89'A BİLE KREDİ VAR
Bankalar 60 ve 120 ay vadeli konut kredilerinin faiz oranını yüzde 1'in altına çekti. Kuveyt Türk 5 yıl vade için yüzde 0.89, 10 yıl vade için ise yüzde 0.93 oranında kâr payı uyguluyor. Yapı Kredi Bankası ise 5 ve 10 yıl vadeli kredilerinin faiz oranını yüzde 0.91 olarak belirledi. Ziraat Bankası, DD Mortgage ve Denizbank, 5-10 yıl vadeli konut kredilerinde faizi yüzde 1'in altında tutuyor. Türkiye Finans ve Albaraka Türk katılım payı yüzde 1'in altında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz % 1'e inince senetle evi bıraktık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN