Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul’a devasa park

Dünyanın sayılı parkları arasında bulunan New York’taki Central Park’tan bile büyük şehir ormanı İStanbul Elmalı Gölü çevresinde kuruluyor.

Giriş Tarihi: 26.12.2014 10:21 Güncelleme Tarihi: 26.12.2014 10:21
İstanbul’a devasa park
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından dünyanın en büyük şehir parkları arasına girecek olan Elmalı Şehir Ormanı İstanbul'da kuruluyor. Elmalı Gölü çevresinde bulunan 8 bin 780 dekar alan üzerine kurulacak olan proje ile meşe, kızılçam, sahil çamı ve fıstıkçamı ağırlıklı olan mevcut orman dokusu zenginleştirilerek peyzaj değeri yükseltilecek. Şehir ormanının kapladığı alanın bir bölümü mesire alanı olarak vatandaşların kullanımına uygun hale getirilecek. Dünyanın sayılı parkları arasında bulunan New York'taki Central Park, San Francisco'daki Golden Gate Park, Viyana'daki Wiener Prater, Paris'teki Bois de Boulogne parklarından daha büyük bir alana kurulacak Elmalı Şehir Ormanı, dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak.

KUŞ GÖÇLERİ İZLENEBİLECEK

Parka ayrıca yüzde 80'i tamamlanan suni bir gölet yapılıyor. Şehir ormanındaki yüksek noktalara inşa edilecek olan kuş gözlem kulelerinden göç sırasında kuşları izlemek mümkün olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’a devasa park
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN