Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde Bir Oltulu…

Giriş Tarihi: 23.2.2015 12:58
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde Bir Oltulu…
İsviçre’nin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de parçacık fiziği eğitimi almak için Türkiye’den seçilen 48 kişiden birisi de Oltulu Ayhan Macit.
25 -30 Ocak 2015 tarihleri arasında Cenevre ’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’ de parçacık fiziği üzerine eğitim görmek için Türkiye’den başvuru yapan 300 öğretmenden birisi olan Beyoğlu Halıcıoğlu İşitme Engelliler Ortaokulu fen ve teknoloji öğretmeni Ayhan Macit, 48 kişilik ekibin içinde yer almayı başardı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de verilen eğitim hakkında bilgiler aktaran Oltulu Ayhan Macit, “Eğitimlerde parçacık fiziği hakkında temel bilgileri, bu alanda yapılan çalışmaları, ATLAS, CMS, CAST gibi deney merkezlerinde yerinde görme ve CERN‘de cevap aranan sorularla ilgili en yetkili uzmanlardan bilgi alma şansımız oldu” dedi. CERN Türkiye Ofisi tarafından seçilen 48 kişilik öğretmen ekibi arasında yer almaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Ayhan Macit, eğitim için gittikleri Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)’de Türk bilim adamlarıyla tanışma fırsatı da bulmuş olduklarını söyledi. Marmara Üniversitesi Fen ve Teknoloji Öğretmenliğinden mezun olduktan sonra mesleğini Beyoğlu Halıcıoğlu İşitme Engelliler Ortaokulunda sürdüren Ayhan Macit, CERN’de aldıkları eğitimin amacı hakkında bilgiler verdi. Macit, “Bu eğitim, öğretmenlerin öğrencilerini bilimsel çalışmalara teşvik ve rehberlik etmelerinin yanı sıra CERN de gerçekleşen bilimsel ilerlemeler hakkında güncel bilgilere sahip olmaları ve bilimi üretildiği yerde keşfetmeleri açısından oldukça önemlidir” dedi.
Macit açıklamalarında şunlara değindi; “CERN’de 14.03.2013 ’te yapılan deneyde Higgs bozonu keşfedildi ve bu keşfe göre insanların artık enerji ile kütle elde edebilecekleri açıklandı CERN de şuan yapılan deneylerden biri de teorik olarak kâğıt üstünde varlığı hesaplanmış ancak hala deneyle varlığı ispatlanamamış ve adına Axion denilmiş parçacığın keşfedilmesi üzerinedir. CERN dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. CERN’ deki CMS, ATLAS, LHC ve CAST gibi dünyanın en iyi parçacık fiziği laboratuvarlarında atom çekirdeğinde bulunan protonların ışık hızının % 99 una kadar hızlandırılarak birbirleriyle çarpıştırılması ile 13.8 milyar yıl önce gerçekleşen ve evrenin oluşumunu sağlayan büyük patlamanın (Big Bang ) detayları ortaya çıkmaktadır Ayrıca CERN’ de geliştirilen teknolojilerden bazıları: iyon demeti teknolojisi ile kanser tedavisi, yeni bir göğüs kanseri görüntüleme sistemi, iç ve dış ortam arasında 300 dereceye kadar ısı yalıtımı yapabilecek malzeme üretimi.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde Bir Oltulu…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN