Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ETSO’da Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Panel Düzenlendi

Giriş Tarihi: 6.3.2015 17:28 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:51
ETSO’da Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Panel Düzenlendi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle düzenlenen panelde kadınlar kadınların sorunlarını konuştu.
Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda 8 Mart Dünya Kadınlar günü öncesi düzenlenen panelde kadına şiddet ve kadın sorunları konuşuldu.
Mobing ile Mücadele Derneği Erzurum Şube Başkanı Jale Alcan’ın yönelttiği panele Türk Kadınlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Sevim Çebi, Erzurum Barosu Avukatı Kübra Ertugay Güven, Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, Gazeteci Tuba Kırıcı Karakaya, Kardelen TV Haber spikeri Nesrin Öztürk, panelist olarak katıldı.
Mobing ile Mücadele Derneği Erzurum Şube Başkanı Jale Alcan yaptığı konuşmada kadına yönelik şiddete değinerek, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğindeyiz ancak dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de biz kadınlar değişik biçimlerde şiddete uğruyoruz. Kadınların eğitimden yoksun bırakılarak eve mahkum edildiği, ekonomik faaliyetlerinin yasal ve geleneksel bir çok engelle kısıtlandığı, çalışma yaşamında bin bir haksızlık ve ayrımcılıkla karşılaştığı, kendi kaderine terk edilen, toplumun en korumasız en zayıf halkası biz kadınlarız. Şiddet yaşı etnik kökeni, dini, kültürü, eğitim düzeyi, yaşadığı toplum ya da ekonomik ve sosyal statüsü ne olursa olsun her kesimden kadının maruz kaldığı evrensel bir olgu. Kadına yönelik şiddet kadını en temel insan haklarından ve özgürlüklerinden mahrum eden, sağlıklarını olumsuz etkileyen, sosyal ve ekonomik yaşama etkin katılmasını engelleyen ciddi bir sorundur. Biz kadınlar üzülerek görüyoruz ki erkekler kadına yönelik şiddetin önemi hakkında daha az bilgi ve daha az farkındalığı sahip olma eğilimindedirler. Türkiye’de eğitim, hukuk, politika, ekonomi, güvenlik, yöneticilik ve medya gibi alanlarda erkekler daha güçlü ve etkili makamları işgal etmektedir. Kadına yönelik şiddetin sonlandırılması için yürütülen çalışmalara erkekler daha az sayıda katılmaktadır zira ayrıcalıklarını kaybetme korkusu çoğunun duygusal ve duyarlı kişilik özelliklerini erkeliğin tehdidi olarak algılanması kadına yönelik şiddeti önlemeye çalışan aktivistleri, araştırmacıların ve program yürütücülerinin çoğunun biz kadınlardan oluşturulması ve erkekleri bu çalışmalara nereden ve nasıl dahil edeceğimiz bilemememizden kaynaklanıyor.” Şeklinde konuştu.
İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Yılmaz, “Her gün dünya kadınlar günü. Kadın tabiatın yapı taşı, çocuğu doğuran, büyüten, hayatın ilk adımlarında dahi onlarla beraber olan anneler. Çok duygulu ve duygusal bir gün. Bize zulmeden erkekleri biz yetiştirdik. Bize zulmedende bir anne tarafından yetiştiriliyor. Mutlu olan bir erkek çocuğu karısına saygı duyar sever ve sahip çıkar. Dünyaya güzel bakan çocuklar yetiştirmek bizim elimizde.” Diye konuştu.
Panelin açılış bölümünde konuşan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şevket Demir ise “Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir araya geldik. Bizim kadınımız hatırlanmak, anılmak için yılda bir defaya muhtaç değil. Haketmiyor da yılda 1 defa ne tabyalardaki Nene Hatunu anlayabiliriz, ne kurtuluş savaşında cepheye top mermisi taşırken çocuğunun üzerindeki yorganı ıslanmasın diye top mermisinin üzerine koyan Elif Bacıyı anlayamayız anlatamayız. Akşam evime gidince evimin atmosferini bir cennet bahçesi sanıyorum. O bir kadının el emeğinin, gönül sıcaklığının, dünya görüşünün yansıması onu ben bir günle izah edemem anlayamam, anlatamam. Kadınlarımızı ticari bir meta haline getirip toplumun tüketimine atanlar vicdanları rahatlasın diye bir kadın günü icat etme vicdani sorumluluğu yerine getirmek için böyle bir şeyi gündeme getirmiş olabilirler. Evet, kadın ekonomik özgürlüğüne sahip olmalı ama bu diğer yarısına meydan okumak için değil, diğer yarısıyla paylaştığı hayatı daha yaşanabilir kılmak için özgür olmalıdır.” dedi.
Panelde daha sonra Türk Kadınlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Sevim Çebi, Erzurum Barosu Avukatı Kübra Ertugay Güven, Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, Gazeteci Tuba Kırıcı Karakaya ve Kardelen TV Haber spikeri Nesrin Öztürk konuyla ilgili sunum yaptılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ETSO’da Dünya Kadınlar Günü Münasebetiyle Panel Düzenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN