Büyükşehir Belediyesi Halkı Aşıklarla Buluşturuyor

Giriş Tarihi: 9.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Büyükşehir Belediyesi Halkı Aşıklarla Buluşturuyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatı ile Yoncalık’ta bulunan 65 yıllık geçmişe sahip Temelli Kıraathanesi, tadilatı gerçekleştirilerek, unutulmaya başlayan Aşıklık Geleneğimiz yaşatılsın diye, her hafta Çarşamba akşamı ‘Aşıklar Kahvesi’ olarak hizmet verilecek şekilde düzenlendi.
İlk ‘Aşıklar Kahvesi Günü’ Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı TRT Sanatçısı Mehmet Çalmaşır ve vatandaşların katılımı ile başladı.
Aşıklar, kendilerine ait olan eserlerle birlikte, büyük halk ozanlarımıza ait, ‘usta malı’ denilen eserleri de seslendirerek, hikayeler anlattılar, Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin ve TRT Sanatçısı Mehmet Çalmaşır’ın açmış oldukları ‘ayakları’ takip ederek atışmalar yaptılar.
Her hafta Çarşamba akşamı saat 19.00’da Büyükşehir Belediyesi Organizasyonuyla devam edecek olan ‘Aşıklar Kahvesi Günü’ programı için, Temelli Kıraathanesi’nin kapıları, bu geleneğimizi sevenler, yaşatılsın isteyenler ve öğrenmek isteyen genç çıraklara açık olacak.
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, "Kültür, sokakta ve yaşanılır olmalı. Salonlarda ve müzelerde kültür sürdürülemez. Kültürümüz gençlerimizin gözü önünde ve onlara örnek olacak şekilde sürsün diye elimizden gelen gayreti göstereceğiz inşallah. Sayın Başkanımız Mehmet Sekmen’de buna çok önem veriyor ve bizi yüreklendiriyor, motive ediyor. Erzurum’da bir ‘Aşık Kahvesi’ kalmamış olması göreve başladığımız günden beri içimizi acıtıyordu ve hamdolsun bugün, bu açığımızı bir parça olsun kapatmış olduk ve daha da geliştireceğiz. Halkımızın da bu geleneğimize sahip çıkacağını biliyoruz ve ilk programdan da yoğun ilgi gösterileceğini müşâhede etmiş olduk. Görevde kaldığımız sürece geleneğimize ait bütün güzellikler Erzurum’da yaşatılsın, yeşertilsin diye gayret edeceğiz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Belediyesi Halkı Aşıklarla Buluşturuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN