Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lu Da Yolculuğunu Paylaşıyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Yolculuk masraflarından tasarruf yapmayı, trafiği azaltmayı ve yolculuğu eğlenceli hale getirmeyi sağlayan “Bla Bla Car” uygulaması lu vatandaşlarında ilgisini çekmeye başladı.
Türkiye’de 25 Eylül itibariyle devreye giren, boş koltuğu olan sürücüleri aynı yöne giden yolcularla buluşturan “Bla Bla Car” sistemi 14 ülkedeki faaliyetleriyle 10 milyonu aşkın üyeye sahip. Muhafazakar şehir olarak lanse edilen Erzurum sistemi çoktan kabul etmiş ve ilçeler arası yapılan kısa yolculuklar için dahi kullanıcılar tarafından Bla Bla Car‘a ilan veriliyor. Bla Bla Car sisteminin Türkiye Ülke Müdürlüğünü Esin İmer yapıyor. Sistem araç sahiplerine benzin masraflarını paylaşma ve yalnız yolculuk yapmanın sıkıcılığından kurtulma imkanı sağlarken, yolculara özel araçla daha uygun fiyata yolculuk yapma şansı veriyor. Kadın sürücülerin yalnızca hanımlara özel bir yolculuğu oluşturabildikleri sistem Erzurum’da henüz erkekler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.
BlaBlaCar Türkiye Ülke Müdürü Esin İmer, “Türkiye’ye baktığımızda şu an kullanıcılarımızın büyük çoğunluğunu 18-34 yaşları arasındaki üyelerimiz oluşturuyor. Türkiye ile ilgili en dikkat çekici istatistiklerden biri ise ne kadar sohbet etmeyi seven bir ülke olduğumuz. BlaBlaCar kullanıcıları kayıt aşamasında, arabada yolculuk ederken ne kadar sohbet etmek istediklerine dair bir seçim yapıyorlar. Eğer sohbet etmeyi sevmiyorlarsa Bla, sohbet etmeyi seviyorlarsa BlaBla ve sohbet etmeye doyamıyorlarsa kendilerini BlaBlaBla olarak tanımlayabiliyorlar. Şirketin ismi de aslında buradan geliyor. Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 99’u kendilerini BlaBla veya BlaBlaBla olarak tanımlıyor. Bu da yolculukların bol sohbetli geçtiğine işaret ediyor" dedi.
Sistemin Erzurumlu kullanıcılarından Ali Bey, kültürümüzde var olan paylaşımın hatırlanması ve yaşatılmasına katkı sağladığına değinerek, “BlaBlaCar’ı internette dolaşırken okuduğum bir haber sayesinde keşfettim. Devlet memuruyum ve dalış sporuyla uğraşıyorum, daha çok Erzurum-Trabzon ve Erzurum-Rize arasında seyahat ediyorum. BlaBlaCar ile ilk yolculuk paylaşımımı Trabzon’a seyahat ederken yaptım ve çok memnun kaldım. Bir sonraki yolculuğumu kısa süre içinde, kendi aracımla bu kez sürücü olarak yapmayı planlıyorum. BlaBlaCar gibi bir uygulamanın Türkiye’de olmasından çok memnunum. Bu sayede daha ekonomik ve konforlu seyahat etme imkanı buluyorum. Ayrıca, BlaBlaCar’ın kültürümüzde varolan ’paylaşma’ değerine de oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Sistemdeki üyelerin BlaBlaCar profilleri ve birbirlerine verdiği puan/yorumlar sayesinde kendime en uygun yol arkadaşını seçebiliyorum. Puanlama sisteminin BlaBlaCar topluluğunun daha güvenli hale gelmesine katkıda bulunduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.
"KİMİNLE YOLCULUK EDECEĞİNİ SEN SEÇERSİN"
Sistem temel ihtiyaç olan güvenlik meselesine de önceden tanışmayı ve yolculuğu planlamayı sağlayacak şekilde bir düzen oluşturuyor. Halkla ilişkiler Uzmanı Aslı Boduroğlu, “Kiminle yolculuk edeceğini bilmek ve yolculuk esnasında rahat hissetmek önemlidir. Bu yüzden her BlaBlaCar üyesinin, ilgi alanı ve meslek gibi bilgileri içeren tam bir profili bulunur. Birlikte yolculuk eden üyeler yolculuk tamamlandıktan sonra birbirine puan verir ve yorum yapar, böylece toplulukta iyi bir itibar kazanmış olur. Üstelik bir üye dilediği zaman üye ilişkileri bölümümüze ulaşıp şikayetlerini bildirebilir. Yolcuların yaptığı ödemeler sürücüye kar sağlamaz, yalnızca masrafları çıkarmaya yarar, dolayısıyla yolculuk paylaşımı hiçbir zaman kiralama olmaz, para kazandırmaz. Tüm sigortacılar, yolcular yolculuk masraflarını çıkarmaya katkıda bulunduğunda sigorta kapsamının etkilenmeyeceği konusunda anlaşır. Yolculuklar ancak sekiz ya da daha az yolcu alan araçlarda yapılabilir. BlaBlaCar bu koşullara sıkı sıkıya uymakta, koltuk sayısını kısıtlamakta ve yolcu başına alınan ücrete üst sınır getirmektedir. Üyeler arasındaki iletişimin her zaman sorumluluk ve saygı çerçevesinde sürmesini temin etmek amacıyla, tüm yayınlamış içerik BlaBlaCar’ın uluslararası ekibi tarafından denetlenmektedir. Topluluğumuzun güvenilirliğini sürdürmek ve sana etkin ve kaliteli bir hizmet sunmak için tüm fotoğraf, yorum ve profiller sıkı takip altında tutulur” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurumlu Da Yolculuğunu Paylaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN