Türk Ocaklarından Nevruz Kutlaması

Giriş Tarihi: 20.3.2015 17:48 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 19:05
Türk Ocaklarından Nevruz Kutlaması
Türk Ocakları Şubesinden bir açıklama yapılara Nevruz Bayramı kutlandı.
Yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Türklerin Ergenekon’dan çıkışının 4652. Yılını idrak ettiğimiz bugün aynı zamanda Nevruz bayramıdır ve eski çağlardan beri bütün Türk dünyasında kutlanmaktadır.
Türklerin hayat ve dünya hakkındaki görüşleri, tabiatla yakından ilgilidir. Gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü aynı zamanda yeni yılın başlangıcıdır. Nevruz bayramı Türk dünyasında Yengi Gün bayramı olarak da adlandırılmaktadır.
Türklerin en eski tarihinden günümüze kadar varlığını sürdüren Nevruz yani Ergenekon Bayramı, bütün unsurlarıyla, adet ve gelenekleriyle bir Türk bayramıdır. Türk dünyasının her köşesinde büyük şenliklerle kutlanan bu bayram, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Azerbaycan Cumhuriyetlerinde resmi ve milli bayram olarak kutlanmaktadır. Başta Türkiye olmak üzere Kuzey Kıbrıs, Bosna, Sancak, Makedonya, Bulgaristan, Batı Trakya, Romanya, Moldova, Gagauzlar, Kırım, Kazan, İdil-Ural, Kafkasya, Sibirya, Yakutistan, Uygur bölgesi, Afganistan, İran, Irak, Suriye ve Kuzey Afrika gibi ülkelerde yaşayan dost, kardeş ve akraba topluluklarda, Türklerin yaşadığı her coğrafyada Nevruz Bayramı ile bu gelenek yaşatılmaktadır. Bu bayram Türk topluluklarında milli birliği güçlendiren, dayanışmayı artıran, birlik ve beraberliği pekiştiren unsurken son yıllarda bu Türk bayramının bazı mihraklarca bölücülüğün, nifakın sembolü haline getiriliyor oluşunu Türk Ocakları olarak asla kabul etmiyoruz. Bu bayramın yeniden bütün Türk dünyasında birlik ve beraberliğin, dostluk ve kardeşliğin sembolü olması dileğiyle Erzurum halkının ve büyük Türk Milletinin Nevruz Bayramını kutluyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Ocaklarından Nevruz Kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN