Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Sinema Eleştirmenliği Zor İş"

Giriş Tarihi: 24.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 16:15
Sinema Eleştirmenliği Zor İş
11’inci Uluslararası Kar Kısa Film Festivalinde konuşan Film Arası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Suat Köçer, “Sinema eleştirmenliği zor iştir.” dedi.
Kar film festivali kapsamında Kültür ve Gösteri Merkezinde düzenlenen programa ünlü isimlerin ve çok sayıda dinleyicinin katılımıyla devam ediyor. Kar Film Festivalinin 2. gününde Film Arası Dergisi Genel Yayın yönetmeni Suat Köçer, sinema eleştirmenliği üzerine konuştu. Eleştirmenlik yapmanın çok zor olduğunu ifade eden Suat Köçer, “Biri yanıma geldi dedi ki: “Siz bir filmi eleştirirken içinizden geldiği gibi davranıyorsunuz değil mi?” Evet içimden geldiği gibi yazıyorum dedim. O zaman bende içimden geldiği gibi bir şey söyleyeceğim dedi. “Ben daha önce okul filmiyle ilgili bir yazı yazmıştınız o yazıyı yazmasaydınız ölür müydünüz? “Sizde öyle bir film çekmeseydiniz olmaz mıydı” dedim. Arkadaş bana önceden beni arayıp yazacağınıza dair bilgi verseydiniz dedi. Yönetmende olsa yapımcıda olsa işini çok fazla içselleştirmiyor yönetmen filmi çekme yapımcının bu Pazarlama hakkı vardır hakkı vardır. Sinema eleştirmenlerinin de o film hakkında duygu düşüncelerini söyleme hakkı vardır. İnsanların film hakkında şunu yazmasan olmaz mı şunu söylemesen olmaz mı gibi sözle söylüyorlar bu yüzden sinema eleştirmenlerinin işi çok zor” diye konuştu.
‘SİNEMA ELEŞTİRMENLİĞİ ÖNEMLİ’
Sinema yazarının, herhangi bir meseleyi tartışan, yazan geniş çerçevelerde ele alan uzun vadeli göndermelerde bulunan kişi olduğunu önemle belirten Köçer, “Sinema yazarı bir meseleyi uzun vadeli göndermelerde ele alır. Sinema eleştirmenliğini içine alan bir durumdur bu da. Eleştirmenler sinema yazarları gibi daha yoğunluklu yazılar yazarlar. Sinema yazarları eleştirmenler gibi daha sınırlı yazılarını yazarlar. Ama benim açımdan genelde böyle bir farklılığı var. Bu da sinemacı arkadaşlara radyo televizyon bölümünde okuyan arkadaşlara bir hatırlatma olsun. Tabi ki hocalarım onlara bu anlamda gerekli bilgileri veriyordur. Sinema eleştirmenleri bana göre her zaman önemlidir” şeklinde konuştu.
SUAT KÖÇER KİMDİR?
Suat Köçer 1980’de ’da doğdu. Yazar ve Film Arası Dergisi -Yayın Yönetmeni. Çeşitli ulusal dergilerde sürdürdüğü kültür sanat konulu yazılarının ardından, tamamen sinemaya yöneldi. Türk Sineması eksenli eleştiri, araştırma-inceleme ve röportajları ulusal gazete ve dergilerde yayımlandı. Ağustos 2010’da Film Arası Sinema Dergisi’ni kurdu. TRT Türk’te Film Arası isimli haftalık sinema programını hazırlayıp sundu. Film Arası Sinema Dergisi’nde yazılarını sürdüren Köçer ayrıca, Yeni Şafak Gazetesi’nde Cuma günleri sinema sayfası hazırlıyor.
YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI
Bu Ne Biçim Cumartesi - Sepya Yayıncılık (Hikâye, 2008)
Belki Şehre Bir Film Gelir- Sepya Yayıncılık (Sinema Yazıları- 2010)
Dokuz Canlı Hikâye- Sepya Yayıncılık (Hikâye- 2012)
Katkıda Bulunduğu Kitaplar
Türk Sineması’nda İdeoloji- (Röportajlar)- Sepya Yayıncılık (2010)
Türk Sinemasında Yerli Arayışlar- (Zeki Ökten Maddesi) - Kültür Bakanlığı Yayınları- (2010)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sinema Eleştirmenliği Zor İş"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN