Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’nde Organ Nakli Eğitimi

Giriş Tarihi: 28.3.2015 10:28 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Atatürk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’nde Organ Nakli Eğitimi
Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonu’nda doku ve organ nakli hakkında Diş Hekimliği Fakültesi personeli ve öğrencilerine bilgi verdi.
Katılımın yoğun olduğu konferansta, Organ Nakli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi yapılanmasına dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Aydınlı, organların anatomik yapısı ve nakli ile ilgili bilgiler verirken, diş ağrısı sebebi ile alınan basit bir parasetamolun organ yetmezliğine dönüşebileceğinden bahsetti.
Toplumun organ nakline bakış açısını değerlendiren Aydınlı; “Çeşitli örnekler vererek, yapmış olduğumuz anket çalışmalarında sizin veya yakınınızın organlarını verir misiniz sorusunda yüzde 80 hayır yanıtı aldık. Buna mukabelen ihtiyacınız olduğunda organ nakli talebiniz olur mu sorusuna yüzde 90 evet dendi. Bizde bu yüzden hastalarımıza organ bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz” diyerek, toplumu duyarlılığa davet etti.
Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Ertaş ise; “Fakültemiz, 2014 yılından itibaren kalite çalışmaları ile beraber hizmet içi eğitimlerle birlikte sosyal sorumluluklarda da başarılı çalışmalar yürütmektedir. Doku ve organ nakli sosyal sorumluluktur. Toplumun ve özellikle sağlık çalışanlarının bu konuda duyarlı olması gerekir. Bugün sağlıklı olabiliriz ama yarın hocamızın da bahsettiği gibi paracetamolden kaynaklanan böbrek yetmezliği yaşayabiliriz. Fakülte yönetimi olarak konuya ilişkin elimizden ne gelirse yapmaya hazırız” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi’nde Organ Nakli Eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN