Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da Arabulucular Derneği Kuruldu

Giriş Tarihi: 30.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 17:24
Erzurum’da Arabulucular Derneği Kuruldu
Yargı sisteminin yükünü hafifletmek için kurulan Arabulucular Derneğinin altıncısı ’da kuruldu.
Yoğun iş yükü altında ezilen yargı sisteminin yükünü azaltmak, geciken adalet gerçeğini ortadan kaldırmak için kurulan Arabulucular Derneklerinin altıncısı Erzurum’da kuruldu.
Baro kafede düzenlenen basın toplantısında konuşan Erzurum Arabulucular Derneği Başkanı Arabulucu Avukat Turan Çınar mahkemelerde geçen uzun sürelere, masraflara alternatif olacak arabuluculuk sistemi için şunları söyledi; “Eğer bir kimse ötekine kızarken kendisinin de sürüneceği aklına gelmeden ‘seni mahkemeye veriri sürüm sürüm süründürürüm’ diyebiliyorsa burada adaletin değil de mahkeme kapılarında sürünmenin ülke gerçeklerini vurguladığı görülmektedir. Usul kanunlarında yapılan değişiklikler ve mahkeme sayısının artırılması çığ gibi büyüyen iş yoğunluğunun önüne geçememiş, geciken adaleti hızlandıramamıştır. Öyleyse başka alternatif çözüm yolları üreterek yargının iş yükünü azaltmak gerekir. İşte bu alternatif çözüm yollarından biride arabuluculuk sistemidir.”
Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Mersin’den sonra Erzurum’da kurulan dernekte görev yapacak arabulucular derneğinde Av. Turan Çınar, Av. Fahrettin Aksakal, Av. Mahmut Dursun, Av. Esra Yılmaz, Av. Volkan Özen görev alıyor.
Çınar, açıklamasını şöyle sürdürdü; “En az 5 yıllık avukatlardan, Hukuk Fakültesinde özel eğitim alan, bu eğitimden sonra yapılan yazılı sınavda başarı gösteren, Daha sonra Adalet Bakanlığında yapılan sözlü sınavı da geçen, üyelik aidatını yatırarak Bakanlık Arabulucular siciline kaydını yaptıran arabulucuların gözetiminde, mahkemeden önce yada mahkeme sırasında tarafların bir araya gelerek aralarındaki uyuşmazlığı görüşüp her iki tarafla birlikte arabulucunun imzalayarak düzenlediği tutanak üzerine hakimin icra edilebilirlik şerhi düştükten sonra ortaya çıkan belge mahkeme kararı hükmünde sayılmaktadır.”“
En kötü sulh, en iyi davadan iyidir” sloganıyla hareket eden Arabulucular, uyuşmazlık bulunan bir alacak davası, işçi işveren uyuşmazlıkları, ticari uyuşmazlıklar, tazminat davaları gibi konularda hizmet veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum’da Arabulucular Derneği Kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN