İlçe Tüketici Hakem Heyeti Raportörlerine Hizmet İçi Eğitim

Giriş Tarihi: 30.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 11:02
İlçe Tüketici Hakem Heyeti Raportörlerine Hizmet İçi Eğitim
Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Turgut Özer, ilçelerde görev yapan raportörlere tüketici mevzuatı ile ilgili eğitim verdi.
Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı salonunda yapılan eğitime ilçe kaymakamlıklarında görev yapan raportörler katıldı.
Özer, 2014 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun tüketiciye önemli haklar getirdiğini belirterek, şunları söyledi:
“Yeni Kanun ile tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alınmış; Tüketicilerin hak arama yolları kolaylaştırılmış, Tüketicinin bilgilendirilmesi konusu ön plana çıkarılmış, Bürokrasi azaltılmış, Hakkaniyete uygun bir ceza sistemi oluşturulmuştur. Yeni kanun, mevcut düzenlemelerin birçoğunda değişiklik öngörmenin yanı sıra; mevcut Kanunda yer almayan yeni düzenlemeleri de getirmektedir.”
6502 sayılı kanunun yeni düzenlemeler getirdiğini belirten Özer, “6502sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kredi sözleşmesi imzalanmadan önce, tüketicinin sözleşme şartları hakkında bilgilendirilmesi zorunlu kılınmıştır. Tüketicilere, tüketici kredisi sözleşmesinden 14 gün içinde cayma hakkı getirilmiştir. Tüketicinin açık talebi olmaksızın, krediyle ilgili sigorta yaptırılması yasaklanmıştır. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde ise istediği sigorta şirketi ile imzaladığı poliçe, kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacaktır. Bankaların, kredinin ödenmesi için açılan hesaplardan, sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda tüketicilerden ücret ya da masraf talep etmesi yasaklanmıştır. Bu hesabın, tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması halinde kredinin ödenmesi ile kapanması zorunlu tutulmuştur.” dedi.
Eğitimin ardından Özer, katılımcıların sorularını yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlçe Tüketici Hakem Heyeti Raportörlerine Hizmet İçi Eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN