Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızarıklık Deyip Geçmeyin!

Giriş Tarihi: 1.4.2015 12:48 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 13:36
Kızarıklık Deyip Geçmeyin!
Özel Elit Polikliniği Hekimlerinden Dr.Şerafettin Saraçoğlu, yüzdeki kızarıklığın ciddiye alınması gerektiğini belirterek, “Rosaceası olduğu halde bir çok insan sorununu bilmeden hayatına devam ediyor. Hatta kırmızı yüz görünümünü sağlıklılık göstergesi olarak kabul edenler dahi mevcut. Fakat rosacea kronik, tedavi edilmezse sorunların zamanla arttığı bir deri rahatsızlığıdır.Tanı koyulması oldukça kolay olan bu rahatsızlıkta tedavi zahmetlidir” dedi.
Rosacea veya halk arasındaki adı ile “Gülleme-Gül Hastalığı” derinin sık görülen hastalıklarından olduğunu dile getiren Dr.Şerafettin Saraçoğlu, “Genellikle diğer insanlara göre yüzde daha kolay kızarma, sıcak basması gibi sorunlar gelişen bir rahatsızlıktır. Kızarıklık genellikle burun çevresinden başlar ve çok yavaş bir hızla yanaklara,çeneye ve alına yayılır.
Tedavide öncelikle dikkat edilmesi gereken kurallar vardır; Güneşten korunmalı, Sıcak banyo yapmamalı, Soğuk sıcak geçişlerinden korunmalı, Rüzgardan, buhardan sakınmalı, Aşırı egzersizden kaçınmalı, Alkol almamalı, Sıcak gıdadan sakınmalı, Acılı baharatlardan kaçınmalıdır. Bunlar genellikle Rosacea sorununu arttırabilen veya alevlendirebilen fiziki etkenlerdir. Bunun yanında hastaların yakınmayı arttırdığını düşündükleri etkenler de irdelenmeli, gerekirse ve mümkünse hayatlarından çıkartılmalıdır.” Diye konuştu.
Dr.Şerafettin Saraçoğlu ana tedavi olarak, yüzdeki kızarıklığı kontrol etme amaçlı genellikle krem veya jel formunda ilaçlar kullanıldığını ifade ederek, “Bazı durumlarda ağız yoluyla alınan ilaçlarla tedavi etmek de gerekebilir.Kızarıklığın kalıcı hal aldığı vakalarda damar tedavisinde kullanılan Lazer veya yoğun ışık kaynakları ile tedavi ile kızarıklık azaltılabilir.Derinin kalınlaşması ve deforme olmasına neden olan tablolarda lazerle veya radyofrekans cihazları ile kalınlaşmış deri bölgelerinin soyulması ile daha normal görünümlü bir deri elde etmeye çalışıyoruz.” Dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızarıklık Deyip Geçmeyin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN