Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Belediyesi’nden, Alvarlı Efe’yi Anma Programı

Giriş Tarihi: 5.4.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden, Alvarlı Efe’yi Anma Programı
Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’un ve Türkiye’nin manevi mimarlarından, Büyük İslam Alimi ve Kanaat Önderi Alvarlı Muhammed Lutfi Efe Hazretleri’ni Anma Programı düzenlendi.
Alvarlı Efe Hazretleri’nin hayatının, mücadelesinin ve eserlerinin anlatıldığı, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’ndeki anma programında, tamamı Lütfi Efe Hazretleri’nin eserlerinden oluşan Tasavvuf Musikisi Konseri de verildi. Programa, Erzurum’un halkının yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.
Mehmet Zahid Kotku Camii müezzini Veyis Aksakal’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Alvarlı Efe Hazretleri’nin hayatı kısaca anlatılarak, Rus istilasına karşı öğrencileriyle beraber mücadele verdiği, ömrünü İslam’ı anlatma, ilim ve irşad yolunda geçirdiği vurgulandı.
Programın açılış konuşmasını yapan, Efe Hazretleri’nin torunlarından, Alvarlı Efe Hazretleri İlim ve Sosyal Hizmetler Vakfı Başkanı Hasan Mazlumoğlu, anma programını düzenlendiği için, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür ederek, Efe Hazretleri’nin ailesi adına şükranlarını sunduklarını ifade etti. Efe Hazretleri’nin gönlünü ve ömrünü insanlığın saadetine vakfettiğini belirten Mazlumoğlu, "Efe Hazretleri söylediğini yaşamaya çalışan değil, yaşadığını söyleyendir. Hangi sözünü alsanız, onun yaşayıp da söylediğini mutlaka hissedersiniz. Kendisinde o hal olmasaydı, sözleri bugün söylenmiş gibi gönüllerde böylesine yer etmez, tasarruf ve tesirini hissettiremezdi." şeklinde konuştu.
Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Göktaş da verdiği konferansta, Alvarlı Efe Hazretleri’nin Hülâsâtü’l-Hakayık adlı eserinden bazı seçmeler sunarak, "Bu güzel insanları, güzelliklerine yakışır, bu büyük insanları, büyüklüklerine yakışır şekilde anlamak, günümüze ve istikbale taşımak gerekiyor." dedi.
Günümüz Türk-İslam Edebiyatının en büyük şahsiyetlerinden birinin Lütfi Efe Hazretleri olduğunu vurgulayan Göktaş, "Ölümünden sonra yaşayan çok az insan vardır. Bunlardan biride Lütfi Efe Hazretleri’dir." diyerek Mürşid-i Kamil’in özelliklerini anlattı. Efe Hazretleri’nin eserlerine bakıldığında, kendinden önceki Tasavvuf ve Divan Edebiyatının eserlerini okuyarak içselleştirdiğine dikkat çeken Göktaş, "Efe Hazretleri, kendisinden önceki bütün mahsulatı okuyor, öğreniyor, hazmediyor ve bizlere kendi lisanı üslubuyla aktarıyor." diyerek, Efe Hazretleri’nin Hülâsâtü’l-Hakayık adlı eserinden seçtiği bölümleri okudu.
Programda daha sonra, Türk Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Âgâh Terzi ve arkadaşları , güfteleri Alvarlı Efe Hazretleri’nin Hulasatü’l Hakayık adlı divanından derlenen, Tasavvuf Musikisi eserlerinden oluşan bir konser verdi. Beğeniyle izlenen konserde, zaman zaman salonu dolduran seyirciler de, Alvarlı Efe Hazretleri’nin eserlerini seslendiren Âgâh Terzi’ye eşlik ettiler.
Programa katılan vatandaşlar, asrın fikir, gönül ve ruh mimarlarından Alvarlı Efe Hazretleri’nin aramızdan ayrılışının seneyi devriyesinde, böyle kaliteli bir anma programı düzenlediği için, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür ettiklerini dile getirdiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nden, Alvarlı Efe’yi Anma Programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN