Şehir Tiyatrosu Türkiye Turnesinde

Giriş Tarihi: 5.4.2015 16:28 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Erzurum Şehir Tiyatrosu Türkiye Turnesinde
şehir tiyatrosu Seyr-i Alem Erzurum adlı oyunla Türkiye turnesine çıkıyor. Şehir tiyatrosu yazar kurulunun kaleme aldığı oyunun Şehrin tanıtımına önemli katkıların sunulacağı düşünülüyor.
İstanbul’da altı ilçe ve Bursa’da dört ilçede 06-20 Nisan tarihlerde gösterimde bulunacak. Erzurum büyükşehir belediye başkanı Mehmet Sekmen’inde desteklediği Sey-i Alem Erzurum adlı oyunumuzun Sanat yönetmenliğini Cumhur Seval, Yönetmenliğini ise Semih Yetimoğlu yapıyor.
Geleneksel Türk tiyatrosu’ nun motifleriyle süslenen oyunda seyirlik ve orta oyunlarımızdan örnekler sunuluyor. Ailenin önemi ve değeri, bizi biz eden toplumlar dinamikler, kadına şiddet, küçüğe sevgi, büyüğe saygı oyunda ana tema olarak işlenmektedir.
Erzurum’un tarihi, sosyal ve kültürel yapısını yaşatmak, Geleneksel Türk tiyatromuzdan örneklerle, edebiyatımız, orta oyun ve seyirlik oyunlarımızla kültürümüzü, bizi biz eden değerlerimizi, Türk kültür varlığını yüceltmek ve tanıtmak. Kaybolmaya yüz tutmuş gelenek, örf, adet ve ananelerimizi gençliğimize, insanlarımıza aktarmaktır, amacımız.
“Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür; Cumhuriyet, zengin Türk millî kültürünün üzerine kurulmuştur” hedefimiz kendi insanımıza Geleneksel Türk Tiyatrosunu, ortaoyunlarımızı,, seyirlik oyunlarımızı izlettirmek ve turnelerle şehir tanıtımına katkıda bulunmak.
Türk Kültür varlığımız gün geçtikçe dejenere edilmektedir. Kültür varlığımızı korumak, iyi ve doğru anlatımını sağlamak, yeni yetişen gençliğimize kendi değerlerimizi vurgulamak. Büyüğe saygıyı, küçüğe sevgiyi, bayrağın önemi, vatanın değeri, üretkenliği, ortak paydaşları, yetimin hakkını, ahlaklı olmayı, fazileti, liyakatı anlatabilmek.
Sanat yönetmeni: Cumhur SEVAL
Yönetmen : Semih YETİMOĞLU
Sahne Amiri: Feridun KORUKÇU
Sahne Tasarım : Köksal AYDIN
Kostüm: Ayşegül YAZICI
Müzik: Ezgi KOR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum Şehir Tiyatrosu Türkiye Turnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN