Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İŞKUR ’da Sahaya İniyor

Giriş Tarihi: 6.4.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:23
İŞKUR ’da işverenleri ziyaret ederek işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek.
Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından 2015 Yılı 16 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında İşgücü Piyasası Talep Araştırması gerçekleştirecek. Araştırma kapsamında bin 177 işyeri ziyaret edilecek.
Erzurum ilinin tamamında gerçekleştirilecek bu talep araştırması ile işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2016 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derlenecek. Bu çalışma ile birlikte Erzurum işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacak. Erzurum ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecek.
ARAŞTIRMA BİLİMSEL VE ANLAMLI SONUÇLARA SAHİP OLACAK
Uluslararası sektörel ve mesleki sınıflandırmalar kullanılarak yapılacak araştırmada tamsayım yöntemi ile çalışılacak. Çalışma başından sonuna kadar Genel Müdürlükte konusuna hakim, güçlü bir ekiple koordine edilecek. İşyeri ziyaretleri “her işsize, her işverene bir Danışman” sloganıyla istihdam edilen, İş ve Meslek Danışmanları marifetiyle gerçekleştirilecek. Saha çalışması Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile birlikte tespit edilen 10+ istihdamlı bin 177 işyerinde gerçekleştirilecek. Alan uygulaması bizzat Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü personeli tarafından işyerleri ziyaret edilerek gerçekleştirilecek. Çalışma sonucunda il düzeyinde sektörel olarak istatistiksel olarak anlamlı tahminler üretilecek.
ERZURUM İŞGÜCÜ PİYASASI ANALİZİ RAPORU HAZIRLANACAK
Çalışma sonuçlarının raporlaştırılması yine İŞKUR personeli tarafından gerçekleştirilecek. Çalışmanın sonuç raporunda Erzurum işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacak. Aktif İstihdam Politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmakta. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olması beklenmekte.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İŞKUR Erzurum’da Sahaya İniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN