Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ASP İl Müdürlüğü Personeline Koah Semineri

Giriş Tarihi: 20.5.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 20.5.2015 09:51
Aile ve Sosyal Politikalar il Müdürlüğü personeline KOAH Hastalığı konusunda eğitim verildi.
Halk Sağlığı Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birimi tarafından düzenlenen eğitim Tıbbi Teknolog Osman Nuri Bölükbaşı tarafından aktarıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen eğitime kurum personeli katıldı.
Bölükbaşı, KOAH’ın “ Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı” isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir hastalık olduğunu ifade etti.
Sigaranın KOAH hastalığında en önemli etken olduğunu belirten Bölükbaşı, ‘Sigara içen her beş, altı kişiden birinde KOAH gelişmektedir. Ülkemizde 20 yaş üstündeki kişilerin en az yarısı sigara bağımlısıdır. Dolayısıyla bizim gibi sigara içme alışkanlığının çok yaygın olduğu ülkelerde KOAH önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ülkemizde en iyimser tahmin ile 5 milyon KOAH’lı vardır. Fakat bu hastaların sadece az bir kısmı teşhis edilmektedir. Hastaların önemli bir sayısı hastalıklarının farkında olmayıp öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı gibi şikayetleri çok rahatsız edici olmadıkça doktora gitmemektedirler. Sigara bağımlısı olanların rahatsızlıklarında doktora gitmemelerinin önemli bir nedeni de sigarayı bırakmaları konusunda uyarı almaktan kaçmaktır’’ dedi.
Bölükbaşı, ülkemizde ölüm nedenleri içerisinde kalp damar hastalıkları ve kanserden sonra solunum yolu hastalıklarının üçüncü sırada yer aldığını hatrlattı.
Köylerde bulunan tandırlarında KOAH hastalığını artırdığına dikkat çeken Bölükbaşı, tandır bacalarının hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde uygun bir şekilde yapılmasının önemine değindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ASP İl Müdürlüğü Personeline Koah Semineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN