Estp Başkanı Güvenli: “Bu Karar Mısır’ın İdamı Demektir”

Giriş Tarihi: 17.6.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 14:00
Estp Başkanı Güvenli: “Bu Karar Mısır’ın İdamı Demektir”
Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasının onaylanmasına sert tepki gösterdi. Başkan Abdullah Mustafa Güvenli imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “Onaylanan idam kararı ile aslında Mısır idam edilecek, demokrasi idam edilecek, hak ve hukuk idam edilecek” dedi.
2013 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için verilen idam kararının onaylanması, Erzurum’da da tepkiyle karşılandı. Erzurum Sivil Toplum Kuruluşları Platformu (ESTP), Mursi ve beraberindeki 7 arkadaşı için verilen idam kararının tamamen siyasi ve hukuksuz olduğu görüşünü savunarak, dünyanın ve özellikle de demokrasi, hak ve hukuk havarisi kesilen batı devletlerinin bu haksızlığı görmezlikten gelmemesi gerektiği kaydedildi.
ESTP Başkanı Mustafa Güvenli, Mursi’nin, Mısır tarihinde gerçekleştirilen ilk demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçildiğini hatırlatarak, “Halkın oylarıyla seçilmiş bir cumhurbaşkanını darbeyle görevden uzaklaştırmak demokrasi ve hukuki açısından ne kadar yanlış ise, hakkında idam kararı vermekte bir o kadar yanlıştır. Çünkü Mısır’da askeri darbeyle başlayan süreçte yaşananları, ne uluslararası hukuk, ne insanlık, ne de demokrasi kabul eder. Gelinen nokta itibariyle Mursi ve arkadaşları hakkında verilen idam kararı işte bu sebepledir ki; demokrasinin, hukukun ve insanlığın katli demektir. En önemlisi ise, bu idam kararı aslında Mısır’ın idam edilmesi, Mısır halkının darağacına çekilmesidir” diye konuştu.
ESTP Başkanı Güvenli, Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararı karşısında uluslararası toplumu harekete geçmeye ve bu hukuksuzluğa “dur” demeye çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estp Başkanı Güvenli: “Bu Karar Mısır’ın İdamı Demektir”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN