Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurbetteki Dadaşlar ’da Buluştu

Giriş Tarihi: 12.7.2015 19:28 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 06:59
Gurbetteki Dadaşlar Erzurum’da Buluştu
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İstanbul’daki Erzurum dernekleri ve işadamları onuruna Tarihi Müceldili Konağı’nda iftar yemeği verdi. İftar yemeğine İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Gedik, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, İsfalt A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Ağırman, Ümraniye Belediyesi Başkan Yardımcısı Maliki Ejder Batur, Maltepe Erzurumlular Vakfı Başkanı Süha Dengizek, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Cemal Şengel, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu ile diğer yetkililer katıldı. Başkan Dengizek, burada yaptığı konuşmada, söz konusu etkinlikten ötürü Başkan Sekmen’e teşekkür etti. Dengizek, “Biz İstanbul’da vakıflar olarak ilk defa Erzurum’dan bir davet aldık. Vakfım ve yönetim kurulu adına Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Vakıf çalışmaları hakkında bilgi veren Dengizek, kentte var olan “Bana necilik” alışkanlığını eleştirdi. Dengizek, “Yönetim kurulumuzdaki bir arkadaşımız 17 büyükelçiyle Erzurum’a geldi. Büyükelçilerin Erzurum’daki ağırlamasını Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız yaptı. Ben bir başka yerde toplantı vardı, oraya gittim. ‘Kardeşim bakın, 17 tane Büyükelçi geldi. Bunların yanlarında yakınları da var 40 taneler. Gelin bunlarla beraber olun. Bunlarla Erzurum’a yatırım kazandıralım’ dedim. Bana dedikleri şey şuydu; ‘Bizi ilgilendirmez, Büyükşehir Belediyesi program yapmış.’ Bu ne demek ya? Büyükşehir Belediyesi nerenin? Bana necilik olmaz, böyle bir anlayış olmaz” diye konuştu.
“BİZİM YANIMIZ, CANIMIZ VE SEVDAMIZ ERZURUM’DUR”
İstanbul Erzurumlular Federasyonu Başkanı Ahmet Ağırman da, gurbetteki Erzurum ve Erzurum’daki Erzurum’un derdini çok iyi bildiklerini söyledi. Ağırman, “Yıllardan beri bir araya gelmek ve beraber olmak için çalıştık. Yıllardan beri bunu bir türlü başaramadık. İlk defa Erzurum’dan böyle davet aldık. Son 1 yıldır hamd olsun İstanbul’daki vakıf ve federasyonları ortak hareket eder hale getirdik. Bizim yanımız, canımız ve sevdamız Erzurum’dur” diye konuştu. Dostluk Grubu Temsilcileri Metin Taş ve Aydın Ayyıldız da, İstanbul’daki Dadaşların tek bir ortak payda olan Erzurum sevdasında birleştiğini ifade etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da, Başkan Sekmen’in kurmaylarıyla birlikte çok güzel işlere imza attığını kaydetti. Ilıcalı, şehre gelen bürokrat, yatırımcı ve yöneticilere Erzurum’un sahip çıkması gerektiğini bildirdi. Ilıcalı, işadamı, sanayici, siyasetçi, bürokrat ve gazetecilerin Başkan Sekmen’e sürekli destek vermesi gerektiğini, moral ve motivasyonun çok önemli olduğunu ifade etti.
“ERZURUM’U HER ALANDA TANITIYORUZ”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, İstanbul’dan gelen misafirlerine teşekkür ederek, “Öncelikle sizleri burada ağırlamaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Ne iyi yaptınız da bugün iftar soframızda, aramızda bulunuyorsunuz. Kendisi veya anne-babası Erzurum’da doğmuş ama başka illerimizde yaşayan hemşerilerimizi burada ağırlamaktan ötürü çok mutluyum” dedi. Erzurum’un tanıtımına büyük önem verdiğini ifade eden Sekmen, “İstiyoruz ki Erzurum’u duymayan kalmasın. Ramazan etkinliklerimizi her akşam buradan televizyonlar vasıtasıyla canlı yayınlarla Dünya’ya tanıttık. İstiyoruz ki Erzurum, geçmişte olduğu gibi bugün de arzu ettiğimiz seviyeye gelsin. Bunu da hem Erzurum’da hem de dışarıda yaşayan Dadaşlarla el ele, gönül gönüle vererek beraber yapacağız” diye konuştu.
“DEĞİŞİMİ KABUL ETTİRMEK KOLAY DEĞİLDİR”
Değişimin zor olduğunu vurgulayan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişim hakikaten zordur. Değişimi kabul ettirmek kolay değildir. Bu zamanla olacak. Ama bir yerde nasıl su damlaya damlaya mermerleri, taşları deldiği gibi neticede dönüp bakacağız ki hakikaten değişimi, dönüşümü başarmışız. Erzurum’da Ramazan bir başka yaşanır. Serin havada, manevi iklimde dolu dolu yaşanır. Mekkeliler oruç tutmak için Ramazan’da Erzurum’a geliyor. Kendileriyle sohbet ettiğimizde, her yıl Ramazan’da Erzurum’a geldiklerini söylediler. Şehrimizin tanıtımını yaptığımızda sıcak memleketlerden nice insanlar Ramazan’da oruçlarını tutmak için Erzurum’a gelecektir.”
İŞADAMLARINA ÇAĞRI
Konuşmasında işadamlarına çağrıda bulunan Başkan Sekmen, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz istiyoruz ki bu şehre yatırım gelsin. Bu şehir büyüyecekse, gelişecekse yatırıma ihtiyacı var. Tabi ki gönlümüz burada oturan Erzurumluların yatırım yapmasını arzu ediyor. Ama dünyanın hiçbir yerinde sadece yerli sermaye ile bu işleri çözmek mümkün olmuyor. Erzurum’a ulusal ve uluslararası düzeyde yatırımcıları da getirme gayreti içerisindeyiz. Erzurum’u geliştirmek, kalkındırmak için yola çıktık. Gündüz gece demeden Allah’ın izniyle bu yolda yürüyoruz. İnanıyorum ki dönemin sonuna geldiğimiz zaman önemli bir gelişme kaydetmiş olacağız. Erzurum için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapmaya da hazırız.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurbetteki Dadaşlar Erzurum’da Buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN